Здравје и убавина

Моќната убавица – Брусница

Ова овошје потекнува од Северна Африка, а денес најмногу се одгледува во Европа. Латинскиот назив на брусница е Vaccinium macrocarpon. Стеблото на овие плодови е високо од 10 до 40 сантиметри – мала грмушка преполна со темно зелени листови која крие ...

Прочитај повеќе »

Зошто КУРКУМАТА мора да биде дел од вашата кујна?

Куркумата е природен производ кој потекнува од семејствто на ѓумбирот и главно расте во Јужна Азија. Од нејзиниот корен се прави зачин со впечатлива жолта боја. Овој зачин е познат во цел свет благодарејќи на многубројните лековите состојки. Куркумата е ...

Прочитај повеќе »

Благо колпите – старински рецепт и традиција кои гостиварци не ги забораваат

Во поголемиот дел од Гостивар и низ околните села, традиционално низ годините многу често се правело и ден денес се прави благо колпите со јаболка. Тоа се јадело како десерт, но може и како појадок. Благото колпите, или тегната пита ...

Прочитај повеќе »

Моден хит: Високи потпетици со 3D пеперутка, обетки во форма на алка.

Модните додатоци се многу важни за изгледот на една современа дама. Следната сезона најмногу ќе се обрнува внимание на модните аксесоари. Во продолжение ви нудиме неколку модни додатоци за сечиј вкус, кои ќе ја одбележат пролетната мода во 2018 година. ...

Прочитај повеќе »

Маски против брчки од вашата кујна

Многу жени се очајни штом ги забележат првите неправилности на своето лице. Додека мажите не се грижат премногу за брчките, жените трчаат до првата продавница и купуваат безброј креми кои ќе им помогнат за затегнување на нивната кожа. Секако одговорот ...

Прочитај повеќе »

Која е разликата помеѓу питулици и палачинки?

Најпознатиот десерт на светот, палачинките често во Гостивар се нарекуваат питулици. Но, малку луѓе знаат дека рецептот за вистинските питулици, по кој се правеле во старо време не е ист како за палачинките. Палачинките содржат брашно, млеко, јајца, прашок за ...

Прочитај повеќе »

Кажете и збогум на здодевната Хеликобактер – најголемиот непријател на желудникот

  Инфекцијата на желудникот со Хелокобактер пилори знае да биде долготрајна, упорна и тешка да се победи. Често се случува антибиотската терапија да не биде доволна за да целосно ја снема бактеријата. Оние кои имале или имаат Хеликобактер, знаат дека ...

Прочитај повеќе »

Печено јаболко – здрав зимски десерт

  Јаболкото како овошје изобилува со многу витамини и минерали корисни за човекот и се препорачува да се јаде секојдневно. Полно е калиум, калциум, фосфор, натриум, железо, потоа витамини од групата Б, Ц, Е и фолна киселина. Листата на бенефиции ...

Прочитај повеќе »

Лекот против кашлица кој мајките најмногу го фалат

Кашлањето, особено во зимскиот период знае да биде упорно и да трае долго. Но, не секогаш мора да трчате во аптека за да имате ефикасен лек против кашлицата. Пренесуваме рецепт за чај од едноставни состојки што секој ги има во ...

Прочитај повеќе »