Поврзи се со нас

Рецепти

Пита со боровинки што вреди да ја направите

Објавено

на

Боровинките, омилените на многумина и вкусното пециво со цимет што се топи во устата, е апсолутно неодолива комбинација. Оваа пита со боровинки лесно се прави и сите ја сакаат.

Потребни состојки:

 • 200 гр путер
 • 400 гр обично брашно (по потреба додадете уште малку)
 • 200 гр кафеав шеќер
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • прстофат сол
 • 1 лажичка цимет
 • 1 јајце
 • 1 лажица грчки јогурт

Фил:

 • 500 гр замрзнати или свежи боровинки
 • 100 гр кафеав шеќер
 • сок од еден лимон
 • 2 полни лажици густин

За посипување:

 • шеќер во прав

Подготовка: Вклучете ја рерната на 200°C. Во садот се ставаат сувите состојки, па се додаваат јајцето, јогуртот и ладниот путер исечкан на ленти. Замесете тесто, ако е премногу ронливо, додадете уште малку грчки јогурт, ако е многу лепливо додадете уште брашно. Поделете на два дела. Првиот дел завиткајте го во проѕирна фолија и ставете го во замрзнувач 10,15 минути. Вториот дел ставете го во плех од 30х20 см кој претходно го премачкувате со путер, и притиснете го со раце.

Измешајте ги замрзнатите боровинки со шеќерот, сокот од лимон и густинот и премачкајте ги преку тестото – не варете претходно. Вториот дел од тестото извадете го од замрзнувачот и изрендајте го врз боровинките. Печете 35-40 минути, додека не порумени. Се вади од рерна и се лади половина час. Посипете со шеќер во прав и уживајте! Додека е топла питата, можете да ја послужите и со сладолед од ванила.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 3 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 3 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 4 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 6 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 7 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 8 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 10 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 11 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 22 часа

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена