Поврзи се со нас

Рецепти

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Објавено

на

Убав и малку поздрав десерт, а се прави многу брзо и едноставно. Парчињата јаболка завиткани во лиснатото тесто се претвораат во вкусно уживање кое ги задоволува сетилата со нивната сочност и крцкавост.

Доколку не сте од оние кои подготвуваат домашно лиснато тесто, може и да си купите.

За овој супер десерт ќе ви бидат потребни:

  • 2 јаболка,
  • 1 правоаголно лиснато тесто,
  • 50 гр кафеав шеќер,
  • 1-2 лажички цимет,
  • Шеќер во прав
  • половина лажичка сол и
  • едно јајце за премачкување.

Прво излупете ги јаболката и исечете ги на тенки кришки со дупка во средината. Потоа лиснатото тесто исечете го на ленти широки од 2 до 3 сантиметри. Секое парче јаболко завиткајте го со лента тесто. Изматете го јајцето и намачкајте го на површината.

Ставете ги на плех и печете ги 20 до 25 минути на 180ºC или додека не добијат златно-кафеава боја. Посипете ги со кафеав шеќер, шеќер во прав, цимет и малку сол за дополнителен вкус. Уживајте!

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 6 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 7 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 9 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 10 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 11 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 12 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 13 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 13 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 1 недела

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена