Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Технологија

Научниците ќе градат систем што ќе го претвора атмосферскиот CO2 во гориво

Овој проект е развиен со помош на компанијата „Carbon Engineering“ и е делумно финаниран од Бил Гејтс. Всушност, оваа технологија би претставувала замена за дрвјата и би ја вршела нивната работа, но на местата каде што нема дрвја, како на ...

Прочитај повеќе »

До 1 август ископани се 17.850.000 биткоини, остануваат уште 15% од вкупната залиха

Крипто светот е „потресен“ од веста дека до крајот на јули годинава, повеќе од 85 проценти од залихата на најголемата криптовалута Биткоин, се веќе ископани. До крајот на јули ископани се 17.850.000 биткоини, што е 85% од максималните 21.000.000 биткоини ...

Прочитај повеќе »

Збогум „буба“ – престанува производството на култниот автомобил

Крајот на производството на „бубата“, свечено ќе биде означен на церемонија, која денес ја организира компанијата Фолксваген, во својата фабрика во Пуебла, Мексико.  Последниот, 5.961. примерок од верзијата „фајнл едишн“ ќе заврши како музејски експонат, да сведочи за големината на ...

Прочитај повеќе »

Легендарниот компјутер Комодоре 64 се враќа на пазарот

Најпродаваниот персонален компјутер во историјата, Комодоре 64 најдобро познат на оние кои растеа во осумдесеттите години, повторно ќе се произведува, но во помодерен формат. Производителот Ретро Гејмс најави дека новиот Комодоре ќе се вика C64, ќе функционира со современа технологија, ...

Прочитај повеќе »

Како паметно да го искористите вашиот стар андроид?

Си купивте нов телефот и стариот веќе не ви е потребен? Пред да одлучите да го фрлите, подразмислете, затоа што и од стариот андроид, се` уште можете да имате корист. Прочитајте за што се` може да ви се најде: Музички ...

Прочитај повеќе »

Вредноста на биткоинот премина 11.000 долари

Најголемата криптовалута на светот, биткоинот, продолжува да расте. Во изминативе 24 часа го проби прагот од 11.000 долари за еден биткоин, според индексот на цените на платформата Коиндеск. Од почетокот на оваа година, вредноста на биткоинот скокна за 170 отсто. ...

Прочитај повеќе »

Дајмлер повлекува 60.000 возила на преправка во Германија

Германската агенција за автомобили (KBA) го принуди Дајмлер да повлече во сервис на поправка 60.000 дизел автомобили во Германија. Имено, тие се сомневаат дека производителот вградил софтвер за манипулација во контролата на издувни гасови. “Истрагата трае од април и ги ...

Прочитај повеќе »

Измама кружи на WhatsApp – не ја отворајте пораката „Adidas“

Многумина корисници на апликацијата WhatsApp деновиве добиваат порака: ,,Адидас донира 3000 бесплатни пара патики и 1800 маици за да ја прослават својата 95-годишнина, а патиките бесплатно можат да се набават на http://www.adidas-neo.club/offer/”. Ако кликнете на понудениот линк, телефонот целосно ќе ...

Прочитај повеќе »

Новата криптовалутa Либра на Фејсбук ќе му донесе историска заработка

Фејсбук очекува сериозна заработка од својата нова криптовалута. Фејсбуковата нова платформа за криптовалута на социјалната мрежа може да и овозможи нов канал за заработка од историски размери, кога ќе постане активина во 2020 година. Компанијата на Марк Закерберг ја претстави ...

Прочитај повеќе »

Биткоинот продолжува да расте, го помина прагот од 9.000 долари

Вредноста на биткоинот во изминативе 24 часа достигна цена од 9.381,82 долари, според ценовниот индекс на CoinDesk и потсетува дека последен пат оваа цена од над 9.000 долари ја имаше во мај 2018 година. Од почетокот на годинава, вредноста на ...

Прочитај повеќе »