Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Технологија

Паднаа Фејсбук и Инстаграм

Друштвените мрежи Фејсбук и Инстаграм недостапни се низ целиот свет. Корисниците на овие мрежи масовно пријавуваат дека не се отвараат страниците и не може да ги користат сервисите на компанијата Фејсбук. Како пренесуваат медиуимите, без услугите на овие сервиси се ...

Прочитај повеќе »

Кина го создава најмоќниот систем за препознавање лица во светот

Кина има за цел да создаде најмоќен систем за препознавање лица на светот и планира тоа да го направи преку проектот на Министерството за јавна безбедност од 2015 година, а кој се развива во соработка со компанија за безбедност, чие ...

Прочитај повеќе »

Facebook го доживеа најдолгиот прекин во историјата од 14 часа – „пукна“ и Instagram

Голем број корисници на Фејсбук и Инстаграм ширум светот, во текот на вчерашниот ден и вечерта се соочија со проблеми, не можеа да се логираат, да прикачуваат фотографии, да испраќаат пораки или да објавуваат постови. Како што пишуваат светските медиуми, ...

Прочитај повеќе »

Ова се најинтересните смартфони кои може да ги очекуваме до крајот на годината

После Galaxy Fold и новите модели во линијата Galaxy S на Samsung, ќе се освежи и понудата во линијата Galaxy Note во текот на годината.Моделот 10 би можел да добие поголем екран без рабови и со вградени камери, и да ...

Прочитај повеќе »

Телефон чија батерија трае месец и половина

Power Max P18K Pop ќе биде новата омилена „играчка“ на вљубениците во паметните телефоните. Причината е едноставна, овој мобилен ја има најмоќната батерија на светот од дури 18.000 mAh. За споредба, батериите на просечниот смарт телефон имаат околу 2.500 – ...

Прочитај повеќе »

Лоши вести за криптовалутите од Давос

Вредноста на биткоинот може да падне на нула, рече еден од најважните инвеститори во крипто-заедницата за CNBC, за време на расправата во Давос која се фокусирала на иднината на крипто технологијата позната како блокчејн. Според податоците на Coinmarketcap, криптовалутите имаа лоша ...

Прочитај повеќе »

Биткоинот тоне, падна под 4.600 долари

Цената на Биткоинот падна за 7 проценти на под 4.600 долари, прв пат од октомври минатата година. Со овој пад, Биткоинот загуби скоро третина од вредноста за седум дена, од кои 14 проценти помеѓу 19 и 20 ноември. Пад доживеаа ...

Прочитај повеќе »

Наскоро ќе можеме да бришеме испратени пораки во фејсбук месинџер

Фејсбук Месенџер ќе воведе опција  со која ќе дозволи бришење на испратените пораки, во рок од 10 минути по испраќањето. Во верзијата 191,0 Messenger за iOS, новата функција е запишна како „доаѓа наскоро“. Ова практично значи дека испратената порака ќе ...

Прочитај повеќе »

Крај за култната „буба“

Како што пренесе Бизнис инсајдер, Volkswagen следната година ќе прекине со производство на култниот автомобил „буба“. Таквата одлука доаѓа поради континуираниот пад на продажбата на возилото. Лани во САД биле продадени 15 илјади„буби“ што е драматична разлика од времето кога ...

Прочитај повеќе »

Фантастични и скапи: Apple претстави три нови модели на iPhone

Сите гласини за кои читавме минатите неколку дена и месеци се покажаа како точни – Apple вчера претстави три нови модели на IPhone, и нова генерација на Apple Watch, кои како и нивните претходници, ќе привлече милиони заљубеници во оваа ...

Прочитај повеќе »