Поврзи се со нас

Технологија

Спротивно на досегашните совети: Еве што не треба да правите ако телефонот ви падне во вода

Објавено

на

Што да направите кога телефонот ќе ви падне во вода? Доколку барате совет на Интернет, една од првите работи на кои ќе наидете е веднаш да го ставите телефонот во ориз, кој треба да ја впие влагата од телефонот, а такви совети понекогаш се даваат и во сервисите за телефони.

Но, се чини дека оваа тактика не е најпаметна и, и покрај сето она што досега е објавено на интернет, не треба да се користи. Ова го нагласуваат од Apple, чии страници за корисничка поддршка го содржат токму тоа предупредување.

Не ставајте го телефонот во кесичка со ориз. Ако го направите тоа, малите парчиња ориз може да го оштетат вашиот iPhone, според веб-страницата на Apple. Покрај кесичката ориз, оваа компанија ги предупредува корисниците да не се обидуваат да го исушат телефонот користејќи надворешен извор на топлина или компримиран воздух и да не ставаат туѓи предмети, како хартиени крпи или ушни чепкалки, во телефоните или конекторите.

Па, што да направите ако вашиот телефон падне во вода? Apple даде неколку совети, посветувајќи посебно внимание на конекторот за полнење.

Ако се навлажни, на iPhone-от би требало да се појави предупредување за детектирање течност и корисниците треба веднаш да го исклучат кабелот Lightning или USB-C од телефонот и да не го приклучуваат повторно додека телефонот и конекторот не се исушат целосно. За да ја испразните течноста од телефонот, потребно е нежно да го тапкате од дланката, со страната со конекторот свртена надолу. После тоа, телефонот треба да се остави во сува, проветрена просторија најмалку половина час, а потоа можете да се обидете повторно да го поврзете со кабелот. Ако предупредувањето за течноста се појави повторно, тогаш телефонот сепак треба да се остави долго време во сува и проветрена просторија. Понекогаш може да потрае цел ден за да се исуши, а потоа можете да се обидете повторно да го наполните.

На US Today нѐ потсетуваат на советите на Samsung за телефоните кои паѓаат во вода. Кога тоа ќе се случи, уредот треба да се исклучи и да се избрише влагата од куќиштето, отворот за слушалки и полнењето. За разлика од Apple, јужнокорејската компанија советува користење на памучна вата или памучни стапчиња.

Во случај уредот да падне во море или некој друг вид течност, како пијалок, се наведува дека таков уред би можел прво да се стави во обична вода. Самсунг советува сушење на воздух, т.е. да го ставите во проветрена просторија или во сенка со ладен воздух (на пр. од вентилатор). Она што не смеете да го правите е да го исушите со фен или топол воздух.

Кога уредот е сув, сепак е препорачливо да го однесете во сервисен центар.

Во соработка со Е наука

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 25 минути

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 1 час

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 2 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 4 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 5 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 6 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 7 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 9 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 20 часа

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена