Поврзи се со нас

Технологија

Создаден најточниот атомски часовник, може да се помести за само 1 секунда следните 7 милијарди години

Објавено

на

Научници од Кина тврдат оти создале оптички часовник со стабилност и грешка помала од еден спрема пет квинтилиони. Тоа значи, часовникот може да се помести за само една секунда (нанапред или наназад) следните седум милијарди години.

Оптичките часовници изработени од Кинескиот универзитет за наука и технологија во Пекинг играат клучна улога во иднината којашто се обликува денес, велат упатените. И истражувачки тимови од Јапонија, САД и Германија работат на развој на атомски часовници. Најточниот часовник досега се наоѓа на американскиот Универзитет на Колорадо. Кина сега е втората земја во светот која демонстрира најточно мерење на времето, но новиот часовник може да биде и попрецизен од американскиот.

Научниците се уверени дека на овој начин може да се развијат попрецизни системи за глобално позиционирање (ГПС), меѓу другото.

На чело со Пан Џијанвеј, кинескиот истражувачки тим користел атоми на стронциум за да го направи својот оптички часовник. Истражувачите „ги ладеле“ атомите на стронциум на температура од неколку микрокелвини, а потоа ги заробиле во еднодимензионална решетка создадена со помош на вкрстени ласерски зраци. Потоа е користен ултрастабилен ласер за да ги постави атомите во движење и да се создаде стабилно и прецизно движење на часовникот. Истражувачите планираат да користат и други природни и хемиски елементи, како итербиум.

Познавачите велат дека се потребни најмалку три лаборатории за да се постигне стабилност под еден спрема пет квинтилиони и грешка помала од еден спрема два квинтилиони за да се задоволи условот за прецизен оптички дигитален часовник.

Споредбите со други часовници потврдија дека новиот часовник е стабилен, а неговата „можност за грешка“ е еден спрема 4,4 квинтилиони. Истражувачите велат дека тоа значи оти нивниот часовник ќе изгуби или добие една секунда за 7,2 милијарди години.

Ова ги задоволува и минималните критериуми потребни за иднината каде што ќе се користат оптички часовници за прецизно мерење на времето. Работата на кинеските истражувачи отворa нови начини за тестирање на основните теории на физиката, како и за проучување на гравитациските бранови и темната материја

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 14 минути

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 1 час

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 2 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 5 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 6 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 7 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 9 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 20 часа

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена