Поврзи се со нас

Технологија

„Чет-ГПТ“ ќе може да се потсети на претходните разговори со корисниците

Објавено

на

 „Чет-ГПТ“ добива нова можност за запомнување, што значи дека ќе може „да се потсети“ на претходните разговори, а со тоа, идните виртуелни разговори ќе бидат пополезни за корисниците.

Во иднина, корисниците ќе можат да бараат од чет-ботот да се потсети на нешто од минатото и самостојно да ги собира податоците. Запомнувањето ќе се подобрува колку што повеќе се користи, па со текот на времето корисниците ќе забележуваат сè повеќе разлики – во позитивна смисла. Новата функција сè уште е во фаза на тестирање и е достапна за мал дел корисници. Проширувањето на употребата сѐ уште не е испланирано. Сепак, компанијата „Опен-АИ“ најави повеќе подробности наскоро.

Ова ќе биде корисно кога корисникот ќе сака „Чет-ГПТ“ да запомни подробности за него и за луѓето што ги интересираат тие исти нешта, а сè тоа заради поголема достапност на податоците во иднина.

Новата функција на „Чет-ГПТ“ овозможува и „да го заборави“, т.е. избрише она што корисникот ќе го одбере – со гласовна команда. Корисниците ќе можат да прегледуваат и бришат различни податоци.

Покрај тоа, ќе може да се користат и привремени разговори без запомнување. Овие разговори нема да се појават во историјата на преписката, нема да бидат запомнети и нема да се користат за учење на модулите на „Опен-АИ“. Запомнувањето може да се исклучи во поставките во секое време, со тоа што – додека оваа опција е исклучена, корисниците нема да можат да создадат или користат зачувани информации.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 3 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 4 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 5 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 6 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 7 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 9 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 10 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 11 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 22 часа

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена