Поврзи се со нас

Технологија

Колку често треба да се менуваат лозинките на нашите кориснички профили?

Објавено

на

Никој не сака да менува лозинки, особено оние кои имаат голем број на кориснички сметки. Кој ќе ги памети сите? Сепак, експертите за сајбер безбедност советуваат да правите редовни промени за да ги заштитите вашите податоци од хакери.

Безбедноста на Интернет е тема број 1 со децении и со причина: секоја година во светот се вршат десетици, а понекогаш и стотици хакерски напади, чии жртви не се само мултинационални корпорации, туку и обични луѓе. Мета на злонамерните хакери се личните податоци кои потоа се продаваат на дарк нет, но и банкарските сметки од кои парите исчезнуваат „штом кажете ги прифаќам сите колачиња“.

Лозинките се првата линија на одбрана – тие се како вратата што треба да ја отклучат хакерите за да ги добијат нашите приватни информации. Затоа, логично е тие да бидат „јаки“. Сепак, дали треба да ги смениме или е сосема во ред да ги задржиме засекогаш, откако ќе ги поставиме?

Колку често треба да се менуваат лозинките?

Кога станува збор за тоа колку често треба да се менуваат шифрите за пристап, мислењата на експертите се различни. Многумина веруваат дека треба да ги ажурираме барем еднаш на секои три месеци, за да се увериме дека нашите податоци се безбедни, додека други се на мислење дека тоа не е потребно сè додека не се сомневаме дека некој се обидува да пристапи до нашите сметки. Особено ако се земе предвид дека постои и двофакторна автентикација која обезбедува поголема безбедност.

Пречестите промени на кодовите за пристап воопшто не се добри. Честите промени на кодовите за пристап до сметките доведуваат до тоа корисниците на крајот да ја изгубат креативноста потребна при нивното креирање, поради што стануваат премногу едноставни и очигледни. Наместо да им отежнат на хакерите, тие им го олеснуваат, целосно несвесни за ризикот на кој се изложуваат.

Како да добиете совршена лозинка во само 5 чекори

Кога станува збор за шифрите што ги користиме за пристап до нашите сметки, експертите за безбедност секогаш советуваат тие да бидат сложени, „посипани“ со различни симболи како интерпункциски знаци и бројки, а по најново за уште подобро да содржат емотикони и да не содржат карактеристични делови од името или презимето. Само таквите лозинки гарантираат дека нашите податоци ќе останат заштитени дури и при хакерски напади. Исто така, се препорачува да се користи двофакторна автентикација секогаш кога е можно, како и шифрите да не се меморираат, туку да се складираат на телефонот или компјутерот.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена