Поврзи се со нас

Технологија

Историски момент во светот на видео игрите – тринаесетгодишно момче го „победи“ тетрис

Објавено

на

Се случи историски момент во светот на видео игрите – Вилис Гибсон, тринаесетгодишен професионален тетрис играч, попознат како „Blue Scuti“, стана првиот човек што го „победи“ тетрис, игра позната по тоа што може „бесконечно“ долго да се игра.

Овој млад гениј ги премина границите кои беа незамисливи во речиси четири децении од постоењето на оваа иконска игра.

Играта која е синоним за континуиран предизвик од своето основање, сега има нов шампион. Вилис е првиот играч кој успеа да ја доведе играта до точка на колапс, што се смета за еквивалент на победа на овој натпревар.

До неодамна, се сметаше дека тетрис, игра без традиционален крај, ќе продолжи постојано додека играчот не загуби. Но, пресвртна точка во перцепцијата на играта се случи кога професионалните играчи, користејќи напредни техники и стратегии, почнаа да ги проучуваат и тестираат границите на кодот на играта.

Еден од клучните моменти во еволуцијата на играта беше документарниот филм на aGameScout, кој покажа дека преминувањето на 29-то ниво, каде што блоковите паѓаат побрзо отколку што контролорот може да ги следи, е голем предизвик. Долго време ова ниво се сметаше за крајна граница на играта.

Меѓутоа, во 2011 година, играчот Tor Akerland ја воведе техниката „хиперприслушкување“, која овозможува побрзи реакции на прстите и контролорот, што доведува до поминување на нивото 30. Ова беше само почеток на серијата иновации кои ги поместија границите на играта. Во 2020 година, Кристофер „CheeZ“ Мартинез разви „тркалачки“ стил на игра, дозволувајќи им на играчите да поминат многу нивоа над 100.

Клучниот момент за постигнување на овој рекорд се случи кога младиот Вилис Гибсон успеа да ја доведе играта на ниво 157. На ова ниво, постои голема веројатност играта да стане нестабилна поради преоптоварување на кодот и едноставно да престане да работи.

Гибсон постигна еден пресврт во ова ниво, што предизвика пад на системот, со што го постигна она што се смета за „вистински крај“ на играта. Ова достигнување не е само технички подвиг, туку и показател за човечките способности за надминување на дигиталните граници. Со овој подвиг Гибсон стана првиот човек кој го направил тоа.

Иако успехот на Гибсон е без преседан, во светот на тетрисот остануваат многу предизвици. Теоретски, можно е да се предизвика пад на системот веќе на ниво 155, а исто така постои и предизвик да се постигне највисок можен резултат пред да падне системот. Сепак, крајната цел на тетрисот може да лежи во избегнување паѓање до достигнување на ниво 255, кога играта започнува одново на ниво 0. Иако машините веќе покажаа како тоа може да се постигне, прашањето е дали тоа е можно за луѓето.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена