Поврзи се со нас

Верувале или не ?!

Верувале или не ?!

Објавено

на

Четири и пол годишната крава Нелоре позната како „Viatina-19 FIV Mara Imóveis“ неодамна беше проценета на 4,3 милиони долари, што ја прави најскапата крава во светот.

Една третина од сопственоста на кравата неодамна беше на аукција во Аранду, Бразил, за 1,44 милиони долари, со што нејзината вкупна вредност достигна неверојатни 4,3 милиони долари.

„Viatina-19 FIV Mara Imóveis“ веќе беше прогласена за најскапа говеда во светот минатата година кога половина од нејзината сопственост беше продадена на аукција за околу 800.000 долари, што беше уште една рекордна цена во тоа време.

Рекордна трансакција укажува на генетските квалитети на расата говеда Нелоре, како и на побарувачката за висококвалитетни животни со исклучителни генетски карактеристики.

Цената „Viatina-19 FIV Mara Imóveis“ се смета за нова пресвртница за Нелоре, раса крави високо ценети во светот поради своите квалитети.

Карактеризирана со светло бело крзно, лабава кожа и голема луковична грпка над рамото, Нелоре е првенствено позната по својата природна висока отпорност на топлото време. Нивното бело крзно игра голема улога во ова, бидејќи ги рефлектира повеќето бранови должини на светлината, како како и фактот дека нивните потни жлезди се двојно поголеми и 30 проценти побројни од оние на повеќето европски раси.

Говедата Нелоре, именувани по индиската област Нелоре во Андра Прадеш, исто така имаат многу ефикасен метаболизам, што им овозможува да напредуваат дури и на неквалитетна сточна храна.

Неверојатно издржливи и еластични, Нелоре може да одолеат на многу паразитски инфекции, а нивната цврста кожа е многу потешка за инсектите што цицаат крв. Оваа раса исто така се размножува многу лесно, бидејќи женките имаат пошироки карлични отвори и поголеми канали за раѓање од другите раси говеда, а телињата речиси и не бараат помош од луѓето.

Во Бразил има околу 167.000.000 крави Нелоре, што е околу 80 отсто од добитокот во таа јужноамериканска земја.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 11 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 12 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 14 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 15 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 16 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 17 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 18 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 20 часа

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 21 час

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена