Поврзи се со нас

Верувале или не ?!

Верувале или не ?!

Објавено

на

Езерото Натрон во северна Танзанија, Африка е наречено „езеро на мумијата“. Името го добило по хемикалијата што ја содржи, натрон – мешавина од натриум карбонат и натриум бикарбонат. Хемискиот состав е создаден поради близината со уникатен вулкан.

Животните, најчесто птици, кои ќе се најдат (паднат), во езерото се претвораат во камен во моментот кога ќе ја допрат водата.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена