Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Фељтон

ФЕЉТОН: Како се роди гостиварската кошарка (3)

„Момци, дајте ножевите под патики“ Третиот, воедно и последен дел од фељтонот посветен на почетоците на гостиварската кошарка донесува неколку интересни моменти. На каков необичен начин ги бодрел своите играчи тренерот Марковиќ ќе дознаете од раскажувањето на Петар Илоски за ...

Прочитај повеќе »

ФЕЉТОН: Како се роди гостиварската кошарка (2)

Впишувањето на клубот во кошаркарската мапа на Југославија… Почетоците за младите гостиварски кошаркари не биле лесни, но тимот се одликувал со борбеност, трудољубивост и единство. Интересна е приказната која открива како клубот го добил првиот тренер, по директива на Кошаркарскиот ...

Прочитај повеќе »

“КАКО СЕ РОДИ ГОСТИВАРСКАТА КОШАРКА 2017” – Бура од емоции, аплаузи, солзи.. (фото галерија)

Денешниот натпревар што КК Гостивар го одигра на домашен терен против КК Куманово го одбележа еден незаборавен момент кој предизвика бура од емоции во гостиварската спортска сала. На големо задоволство на тимот и целата гостиварска јавност, во публиката беа хероите ...

Прочитај повеќе »

ФЕЉТОН: Како се роди гостиварската кошарка (прв дел)

Почетоци без тренер, на импровизирано игралиште, но со голема борбеност Спортот има моќ да мотивира, да поттикнува, инспирира и да зближува. Гостиварци тоа го почувствуваа годинава, кога КК Гостивар се врати на кошаркарската сцена на голема врата. Сакајќи да додадеме ...

Прочитај повеќе »

ЕКСКЛУЗИВНО! Gostivarpress.mk ви ја открива најинтересната спортска приказна од градот: КАКО СЕ РОДИ ГОСТИВАРСКАТА КОШАРКА

На крајот од годината која ќе се памети по преродбата на кошарката во Гостивар и големите успеси на гостиварскиот кошаркарски клуб, Gostivarpress.mk ќе ве почести со најинтересната спортска приказна од градот. Полна со емоции, неверојатни доживувања и случки, ликови кои ...

Прочитај повеќе »

Така се зборува во Гостивар (32)

  Со денешниот извадок од книгата посветена на гостиварското минато, приказни и дијалект го завршуваме осуммесечното објавување на делови од овој труд. Gostivarpress.mk упатува благодарност до авторот Боге Димитриески за соработката преку која читателите можеа да уживаат во интересни раскажувања ...

Прочитај повеќе »

Така се зборува во Гостивар (31)

  Во Јапан ко отидовме, на пример во Јапан, има шо да видиш. Или Америка. Америка е преплавена со јапанска роба. Таму све е „маде ин Јапан, маде ин Јапан“. Ти викам, Јапан е опасен кокурéнт на овие држави. Ако ...

Прочитај повеќе »

Така се зборува во Гостивар (30)

  Викендов во Галичник се одржува традиционалната Галичка свадба. Во книгата „Така се зборува во Гостивар“ од Боге Димитриески бележано е раскажување за познатата галичка носија на невестата, кое го споделуваме неделава со вас.   Народна носија   Имат, во ...

Прочитај повеќе »

Така се зборува во Гостивар (29)

  Еден од соговорниците во книгата дава свое мислење какви биле гостиварци во однос на гостопримството и дали биле подобри домаќини од тетовци. Освен тоа, зборува и за старите гостиварски фамилии и иселувањето.   Дали се сеќавате кои биле стари ...

Прочитај повеќе »

Така се зборува во Гостивар (28)

  Што е кашаник и како се прави, прочитајте во неделниот извадок од книгата „Така се зборува во Гостивар“ од Боге Димитриески   Највише ја, како ја што сум сакала, тоа било што се праит на Стара нова година. Тоа ...

Прочитај повеќе »