Поврзи се со нас

Фељтон

ЕКСКЛУЗИВНО! Gostivarpress.mk ви ја открива најинтересната спортска приказна од градот: КАКО СЕ РОДИ ГОСТИВАРСКАТА КОШАРКА

Објавено

на

На крајот од годината која ќе се памети по преродбата на кошарката во Гостивар и големите успеси на гостиварскиот кошаркарски клуб, Gostivarpress.mk ќе ве почести со најинтересната спортска приказна од градот. Полна со емоции, неверојатни доживувања и случки, ликови кои ќе ја освежат меморијата на повозрасните, а ќе поттикнат љубопитност кај помладата генерација.

Чест ни е да го најавиме фељтонот во неколку продолженија: КАКО СЕ РОДИ ГОСТИВАРСКАТА КОШАРКА? Преку сведоштвото на гостиварецот Петар Илоски кој бил дел од првата петорка на првиот кошаркарски клуб во Гостивар, КК Маврово ќе ве вратиме назад во времето. Ќе дознаете кој и од каде го донел првиот баскет во градот, како било да се игра на импровизиран терен кој кошаркарите сами го адаптирале и во прво време без тренер, како КК Маврово се запиша во кошаркарската мапа на тогашна СФРЈ, кои биле најголеми ривали на гостиварскиот клуб, колку биле борбени момците од Гостивар во натпреварите од втората источна лига на Југославија и многу други детали.

Во фељтонот ќе бидат помесетни до сега необјавени податоци и фотографии. Објавувањето на првиот дел го планираме во текот на наредната недела, токму пред натпреварот што нашиот прволигаш го игра со КК Куманово на 23.12.2017.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена