fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Бројот на активно корона заразени во регион на Гостивар падна на 332

Објавено

на

Епидемиолошката слика со коронавирусот на подрачјето на Гостивар се подобрува. Според последните податоци од Институтот за јавно здравје, моментално активно болни се 332 лица, што е опаѓање за над сто во период од неколку дена. Намален е и бројот на пациенти кои имаат потреба од хоспитализација. Министерството за здравство во вчерашниот извештај информираше дека во ковид одделенијата на гостиварската болница се лекуваат 15 пациенти.

Состојбата е подобрена и на државно ниво. Бројот на активни случаи во земјава е 12.635, од кои најголемиот дел 7.373 се во Скопје, 466 во Тетово и 452 во Куманово.

„Мерките беа добро димензионирани и дадоа резултат. Имаме значителен пад на ново дијагностицирани случаи, а болничкиот капацитет е преполовен. Од следната недела почнуваат со редовна работа одделенијата за офталмологија и оториноларингологија. Упатувам благодарност до граѓаните коишто ги почитуваа превентивните мерки за време на новогодишните празници. Ситуацијата е смирена, но не смееме да се опуштиме. Да ги почитуваме мерките. Внимателно ги следиме сите аспекти од епидемиолошката состојба.“, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!