Поврзи се со нас

Гостивар

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Објавено

на

Големата сала на Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар вчеравечер беше исполнета до последното столче на концертот на Влатко Стефановски Трио, кој установата го организираше по повод Денот на независноста на Македонија, 8 Септември. Во публиката, гостиварци од сите генерации уживаа во деведесетминутното музичко шоу на гитарскиот виртуоз Влатко Стефановски, придружуван од младите мегаталенти Иван Кукиќ на бас гитара и Јан Стефановски на тапани.

„Во оваа сала не сум бил 15 години, концерт од ваков тип во Гостивар не сум имал цели 15 години. За оваа вечер има уште еден куриозитет, а тоа е што ова е прв концерт во Македонија на ова трио, летово. А, бевме на пат, на настапи дури 46 дена низ Словенија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Србија, насекаде свиревме, а еве во Гостивар е првиот концерт во Македонија летово. Наидовме на многу убаво гостопримство во Гостивар од домаќините и драго ми е што настапуваме пред ваква одлична публика, навистина не‘ очекувавме толку, благодариме од срце. Особено сум горд на ова трио, многу сум задоволен од досегашната работа, затоа што таква ритам секција многу тешко се наоѓа, не само во регионот, верувам и пошироко, многу е тешко да се најде ритам секција која дише заедно, свири како едно, звучи добро, која има фокус и концентрација за време на целиот концерт, навистина сум среќен и задоволен“, рече во изјава за Gostivarpress.mk, Влатко Стефановски.

Триото изведе бројни препознатливи нумери со етно нишка, рок и поп хитови од времето на Леб и Сол, а се свиреше и џез и блуз музика. Концертот се затвори со безвременската „Бистра вода“ со која музичарите испратија и честитка за празникот. Публиката ненаситна за квалитетно музичко доживување, со огромен аплауз ги врати на бис.

Во знак на почит и признание за 50 години музичко творештво и кариера, гостиварскиот Центар за култура на Стефановски му додели Плакета.

Концертот се организираше со поддршка на Министерството за култура.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 5 часа

Левица: Билјана Ванковска собра 10.000 потписи за претседателската кандидатура

Здравје и убавинапред 6 часа

Промени во и околу очите кои укажуваат на проблеми со срцето

Македонијапред 7 часа

Во градежништвото најмногу слободни работни места

Македонијапред 8 часа

Извршителите не ја почитуваат одредбата за застареност на долговите

Гостиварпред 9 часа

Бочварски во Гостивар: Граѓаните заслужуваат подобри и модерни патишта кои исто време ќе бидат и во функција на бизнисот

Македонијапред 10 часа

„Ова е неприродна ситуација и сериозен проблем“ – Зибери за состојбата со личните документи

Македонијапред 11 часа

Заврши мерката „гарантирана цена“ – Најавени засилени инспекции, но се бара и совест од трговците

Гостиварпред 13 часа

Очекуваме автопатот од Коридор 8 да биде готов во 2027-ма, изјави Џафери

Гостиварпред 14 часа

Џафери најави средба со жителите на Бањица за нивните барања околу експропријацијата за автопатот

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 5 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена