Поврзи се со нас

Гостивар

Акција за уредување околу спомен-плочата на загинатите градители на ХЕС Маврово во Торбешки мост

Објавено

на

Здружението „Акцијаш“ од Гостивар вчера по повод Денот на Акцијашите – 1 Април организираше акција за уредување на локацијата на спомен-плочата подигната во месноста Торбешки мост во чест на загинатите градители на Хидросистемот Маврово. Во активноста, покрај припадниците на здружението, учествуваше и синдикалната подружница на ХЕС „Маврово“ – Гостивар.

„Програмата на активности на Здружението „Акцијаш“ од Гостивар секоја година традиционално е поддржана од АД ЕСМ, подружница ХЕС „Маврово“, во знак на благодарност на некогашните младински работнички бригади, кои со нивното волонтерско учевство во работни акции изградиле многу капитални објекти ширум државата.“, соопштија од ЕСМ.

Мавровскиот хидросистем е еден од најголемите и најзначајните објекти изградени од овие младиниски работнички бригади. Првата фаза од неговата изградбата почнала во 1947 година, а завршила по 13 години, во 1960 година. Во 1952 година започнало да се полни Мавровското Езеро кое претставува најголемото вештачко езеро во Македонија. Водите што се влеваат во езерото се собираат од површина од над 500 km2 од планининските масиви на Кораб и Шар Планина. Водата се пренесува со канали и цевководи долги над 130 километри.

Во февруари годинава беа одбележани 68 години од мавровската снежна трагедија, кога големи снежни лавини однесоа 52 човечки животи. Трагедијата се случила ноќта на меѓу 10 и 11 февруари 1956 година, по долината на Радика (Торбешки мост и Стрезимир) кога снежни лавини од планината Кораб се урнале врз куќи, караули и бараките на градителите. Како последица на лавините биле затрупани стотина луѓе. Спасувачките екипи успеале да извлечат само половина од нив.

Во нивна чест подоцна се подигнати спомен плочата лоцирана во месноста Торбешки мост, како и меморијалниот споменик во близина на Маврови анови каде што секоја година симболично се оддава почит во спомен на загинатите градители.

фото:ЕСМ

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 3 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 3 недели

Во уникатната библиотека на гостиварецот Јанко Билбилоски: Ретки и први изданија, буквари, читанки, монографии…Полици кои сведочат за времиња, луѓе, настани

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена