Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!Забава

Што навистина забележуваат гостите во вашиот дом?

Сите деца кои растеле на Балканот сигурно влечат трауми од оној посебен момент во домот кој се вика – ќе ни дојдат гости. Уште ако се во прашање гости кои се најавени во последен момент, тогаш секоја вистинска балканска жена ...

Прочитај повеќе »

Дали знаете како настанале крофните?

Омилениот десерт на многумина, крофна. Денеска може да се сретне во разни варијатни, големини и со различни вкусови. Но, дали знаете како настанала крофната? Храна слична на крофните постоела уште од античко време, но современите форми на крофни потекнуваат од ...

Прочитај повеќе »

Што значи името на најкраткиот месец во годината „февруари“ ?

По долгиот и прилично напорен јануари со кој стартува секоја нова година, следува најкраткиот месец од дванаесетте, февруари. Февруари има само 28 дена, а секоја четврта година, која се нарекува и престапна година, добива по уште еден ден, односно трае ...

Прочитај повеќе »

До сега невиден студ во САД – Чикаго под мраз

Америка е погодена од поларен бран, познат како поларен вител. Владеат екстремно ниски температури, поради што во повеќе градови се воведени вонредни мерки. Откажани се 1.300 летови, затворени се училишта, а не работат и други служби. Изминатите денови, регистрирани се ...

Прочитај повеќе »

Зошто мачките се кријат во кутии?

Сигурно сте забележале дека вашето маче обожува да се крие во кутиите низ вашиот дом. Зошто е тоа така? И покрај очигледната предност која тие, како предатори, ја имаат во однос на својот плен додека се кријат, тоа не е ...

Прочитај повеќе »

Москва: Среде бел ден украдена вредна слика за време на изложба (видео)

Од Третјаковската галерија во Москва, за време на вчерашната изложба среде бел ден, била украдена вредна слика на рускиот сликар Архип Куинџи Иванович. На снимката од видеонадзорот во Третјаковската галерија се гледа како крадецот пред очите на посетителите и на ...

Прочитај повеќе »

Македонија со Тамара на Евровизија 2019

Познатата пејачка Тамара Тодевска ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2019. Македонската радиотелевизија ја избра младата поп ѕвезда како наш претставник на најголемото европско музичко натпреварување што ќе се одржи во Тел Авив, Израел во мај. Песната со која ќе ...

Прочитај повеќе »

Низ Македонија се одбележува роденденот на Тоше Проески

На денешен датум, 25 јануари 1981 година роден е Тоше Проески, прерано починатиот музички миленик на македонската публика. Неговиот роденден традиционално ќе биде одбележан со голем број хуманитарни, музички и спортски настани кои ќе се одржуваат во Крушево, Битола, Скопје. ...

Прочитај повеќе »
Close