Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Забава

Шест одвратни работи кои пеперутките сакаат да ги јадат

Покрај нектарот од цвеќињата со кој се хранат, ви претставуваме уште некои омилени оброци на овие величествни инсекти. Пеперутката е сакана културна икона, прославена во уметничките дела и почитувана како симбол на многу нешта – од љубовта до повторното раѓање. ...

Прочитај повеќе »

Како настанале популарните гестови кои најчесто ги користиме кога се фотографираме

Значењето на подигнат или спуштен палец, поздравување со тупаници и другите едноставни гестови кои ги практикуваме е познато на жителите на сите меридијани. Многу од нив ги користиме кога се фотографираме за инстаграм и во секојдневната комуникација, а нивната значење ...

Прочитај повеќе »

Бонтон правила кои секојдневно ги кршиме

Правилата за убаво однесување не се секаде исти. Ескимите се допираат со носовите кога се поздравуваат, Јапонците секогаш ги соблекуваат чевлите кога ќе влезат во домот, а во Тајланд се смета за непристојно покажувањето на ѓонот од чевлата на некого. ...

Прочитај повеќе »

Што се случува со храната на минус 60 степени?

Истражувачите од станицата Конкордија на Антарктик, неодамна демонстрираа што се случува со храната, кога температура ќе се спушти на 60 степени, под нулата. Фотографијата на овој интересен „експеримент“ објавена е на официјалната фејсбук страница на вселенската агенција. Па, ако некогаш ...

Прочитај повеќе »

Рокенролот е жив: Милан Младеновиќ ќе добие споменик во Белград

Да беше жив, легендарниот Милан Младеновиќ денес ќе имаше 60 години. Сепак, неговата музика остана вечна, а сега Белград го овековечува и споменот на неговото големо име. Фронтменот на култната „Екатерина Велика“ ќе добие спомен обележје на платото пред „Дом ...

Прочитај повеќе »

Како се измислени кесичките за чај, банкоматот, новогодишните елки, пижамите…

Како настанало WI-FI, без кое не можеме да го замислиме секојдневнието, кој доктор бил толку срамежлив, па „морал“, да го измисли стетоскопот. Во текстот кој следи, дознајте уште десетина занимливости, за сосема обични секојдневни работи, Кесички за чај Томас Саливан ...

Прочитај повеќе »

Шест необични совети за поголем прилив на пари

Ви носиме шест важни Фенг Шуи совети, кои ќе ви обезбедат поголем прилив на пари во вашиот дом Донекаде изгледа чудно, дека со правилно поставување на работите низ домот и канцеларијата, може да се влијае на поголема заработка на пари. ...

Прочитај повеќе »

Борбата на векот „Нурмагомедов-Мекгрегор“ прерасна во масовна тепачка (видео)

Хабиб Нурмагомедов вчера го победи Конор Мекгрегор во борбата на векот во УФЦ првенството. Русинот победи во четвртата рунда со давење, односно Мекгрегор беше принуден да се предаде. Службено борбата заврши тука, но русинот откако победи во рингот, скокајќи од него ...

Прочитај повеќе »

Живеат во просек по 120 години, а ракот не им може ништо

Античките народи Хунзи се сместени на самата граница помеѓу Пакистан и Индија, а познати се по тоа што нивниот животен век трае 110-120 години. Затоа нивната татковина е наречена “оаза на младоста”. Скоро никогаш не се болни, а благодарение на ...

Прочитај повеќе »

Почина оперската дива Монсерат Кабаје

Легендарната шпанска оперска пејачка Монсерат Кабаје почина утрово на 85-годишна возраст, објавија светските медиуми. Оперската дива починала во својот дом во Барселона. Кабаје останува запаметена како едно од најголемите оперски имиња во светот. Снимила 80 албуми и играла 90-тина улоги. ...

Прочитај повеќе »