Поврзи се со нас

Занимливости

10 правила на икигаи, јапонската тајна за долг и среќен живот

Објавено

на

Една од најпопуларните книги за долговечноста е Икигаи: Јапонската тајна за долг и среќен живот, напишана од Хектор Гарсија и Франсеск Миралес. Икигаи во превод значи причина за постоење, а терминот се фокусира на вистинската цел на една личност. Се вели дека наоѓањето на вашиот икигаи го прави животот позначаен.

Во Окинава, Јапонија, една од областите со најголема концентрација на стогодишници во светот, икигаи е честа тема. Една јапонска поговорка вели: „Само ако останете активни ќе сакате да живеете сто години“.

Ова се 10 – те правила на икигаи

Останете активни, не се пензионирајте: Многу од најдолговечните луѓе во светот работат до 80-тите и 90-тите години и не се пензионираат.

Забавете: Можеби изгледа нормално да се брзате, но тоа може да има негативни ефекти врз квалитетот на вашиот живот, според Гарсија и Миралес. Наместо тоа, тие препорачуваат да забавите и да видите како тоа му дава повеќе смисла на вашиот живот.

Не го преполнувајте стомакот: Често стогодишниците со кои се интервјуирани авторите на книгата сугерирале да се јаде само 80% од она што е во вашата чинија. Дополнителен прилог, десерт или ужина што ги јадеме кога знаеме дека навистина не ни треба, само ќе ни даде краткорочно задоволство. Ако не ги јадеме, долгорочно ќе бидеме посреќни.

Опкружете се со добри пријатели: Одличните врски во животот се поврзани со среќата и долговечноста, а приоритет се дава на поминувањето време заедно во центрите на заедницата со која се чувствувате убаво.

Добијте форма: Вежбањето е огромна компонента на долговечноста. Дури и ако напорното вежбање не е ваша работа, постојат петминутни вежби кои ги прават најстарите жители на Окинава секој ден, а можете и вие.

Смејте се: „Никогаш не треба да заборавиме каква привилегија е да се биде овде и сега во свет полн со можности“, имаат напишано Гарсија и Миралес во нивната книга.

Поврзете се со природата: Најдете време да дишете свеж воздух и да прошетате дури и ако живеете во град. Да се ​​биде во природа можеби изгледа како губење време, но може да ја зголеми вашата продуктивност, да го подобри вашето расположение и меморија.

Бидете благодарни: Благодарноста е одличен начин да се потсетите на сите најдобри работи во вашиот живот. Одвојте малку време за да ја споделите вашата благодарност кон вашето семејство, прекрасните пријатели, па дури и кон себе.

Живејте во моментот: Престанете да жалите за минатото и да се плашите од иднината. Денес е сè што имате. Овие се речениците кажани од авторите на Икигаи.

Следете го вашиот икигаи: Откријте која е вашата страст и дозволете таа да ве води. Имањето икигаи му дава смисла на вашиот живот и може да доведе до поголема среќа.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 9 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 9 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 11 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 14 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 15 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 16 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 16 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 17 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 18 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена