Поврзи се со нас

Занимливости

Средоземното Море станува се потопло и посолено

Објавено

на

Средоземното Море се загрева се побрзо и станува сè посолено, покажува студијата изработена од тим шпански научници.

Водата се загрева со брзина од околу два степена Целзиусови на 100 години во западниот Медитеран и на некои други места, наведува тимот на шпанскиот институт за поморски истражувања ICM-CSIC во студијата објавена во списанието Journal of Marine Science and Engineering. На некои места, како на пример во близина на L’Estartit во Коста Брава, загревањето е уште поголемо и изнесува три степени.

Нивните резултати се базираат на евалуација на долгорочни податоци од изминатите 30 години и мерења на сите длабочини на водата во Средозмното Море.

Соленоста на Медитеранот е поголема од онаа на Атлантикот бидејќи повеќе вода испарува отколку што се влева од реките и другите водни извори.

Други студии покажуваат дека зголемувањето на температурата на водата и соленоста го загрозуваат биодиверзитетот во Средоземното Море.

Во потоплите води на Медитеранот, сега има речиси 1.000 неавтохтони видови кои секоја година се шират на север и запад, потиснувајќи ги домашните видови, покажуваат истражувањата на Светскиот фонд за природата.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 3 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 3 недели

Во уникатната библиотека на гостиварецот Јанко Билбилоски: Ретки и први изданија, буквари, читанки, монографии…Полици кои сведочат за времиња, луѓе, настани

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена