Поврзи се со нас

Занимливости

Се лизнала на пршута и бара 50.000 долари отштета од ресторанот

Објавено

на

Жена го скршила левиот глужд откако се лизнала на парче месо при престој со сопругот во гостилницата „Итали“ (Eataly) во Бостон, САД. Оштетената сега го тужи ресторанот.

Незгодата се случила на 7 октомври минатата година, кога Алис Коен се упатила кон делот каде што на посетителите им се делат примероци од храната. Жената се лизнала на „пршута“ (Prosciutto). Нејзините медицински трошоци, престојот в болница и физикалната терапија, надминаа 7.500 долари, се вели во тужбата поднесена во петокот во Врховниот суд во Сафолк во Бостон.

Таа „се здоби со телесни повреди, губиток во уживањето во животот, болка и страдање и ги направи неопходните медицински трошоци за медицинска нега и грижа“, се вели во тужбата.

Алис Коен и нејзиниот сопруг Роналд, кои се од Гилфорд, Њу Хемпшир, бараат најмалку 50.000 долари отштета од угостителскиот објект.

Во тужбата се тврди дека гостилницата „има должност да обезбеди од површината на подот да бидат тргнати сите непотребни опасности, должност на обична грижа за одржување на просториите во разумно безбедна состојба и должност да предупреди за опасни услови“ за движење низ објектот.

„Итали“ е гурмански италијански синџир ресторани со осум локации во САД и уште осум објекти во странство, според интернет-страницата на компанијата.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 9 часа

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Спортпред 11 часа

Второ издание на „МТБ Маврово 2024“ – Планинска авантура за сите љубители на МТБ велосипедизмот

Македонијапред 12 часа

Мицкоски го достави предлогот за новата влада во Собрание, најави бескомпромисна борба со криминалот

Гостиварпред 13 часа

До крајот на неделава тропски горештини

Гостиварпред 14 часа

Напад од бездомно куче вчеравечер во Гостивар

Спортпред 16 часа

Бостон ги надмина Лејкерси и постави нов рекорд за најмногу титули во НБА

Гостиварпред 16 часа

Тешко повреден пешак во гостиварско по удрар од џип

Македонијапред 17 часа

Електронските уписи во средно од 20 до 25 јуни

Македонијапред 18 часа

Водата во Стар Дојран не е безбедна за пиење поради зголемена содржина на арсен

Гостиварпред 7 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Видео емисиипред 1 недела

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 6 дена

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена