Поврзи се со нас

Живот

Како да се справите со анксиозните и паничните напади?

Објавено

на

Анксиозността е чувство на општа возбуденост, нејасен страв без очигледен надворешен повод, голем стрес и загриженост. Анксиозните и паничните напади знаат многу често да бидат присутни во секојдневниот живот, еве неколку начини како да се справите со нив:

1. Спроведување на вежби за дишење и паралелно следење на ,„како и што“ чувствуваме во себе:
“Внесете редовна практика на техниката со внимателно дишење во вашата дневна рутина. Познати техники за смирување на анксиозност се дијафрагмалното дишење или кутиско дишење.”

2. Освестување за тоа кои емоции ги одбегнуваме или потиснуваме:
“Обрнете внимание на тоа како се чувствувате во текот денот, дури и ако чувствата се непријатни.”

3. Промени во исхраната:
“Нашиот начин на исхрана има големо влијание врз нашето расположение и нивото на енергија. Обидете се да внесете повеќе овошје, зеленчук и зрнеста храна во секојдневната исхрана. Пијте многу вода и не конзумирајте алкохол и кофеин.”

4. Истражување на позитивни и интересни хобија:
“Вклучете се во активности кои ви носат радост и релаксација. Без разлика дали станува збор за цртање, вежбање, планинарење или слушање музика, најдете нешто што секогаш ви носи позитивна енергија.”

5. Медитација – креирање на внатрешно/надворешно сигурно место:
“Обезбедете си мирно место со смирувачка музика каде што можете да се опуштите. Затворете ги очите и замислете се на мирно место, како плажа или пријатна соба. Користете позитивни мисли и афирмации за да го смирите вашиот ум.”

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 час

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 4 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 5 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 6 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 17 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Здравје и убавинапред 18 часа

Дали замрзнатото овошје и зеленчук е исто толку добро како и свежото?

Македонијапред 20 часа

Втор повик за грантови за модернизација во земјоделие

Гостиварпред 21 час

Лишен од слобода 19-годишник осомничен за кражба на добиток во Добридол

Македонијапред 22 часа

Вработените во Шумско ќе го радикализираат протестот! Немаат плати, теренски додатоци…

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена