Поврзи се со нас

Занимливости

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Објавено

на

Национална географија

Важноста на разновидната исхрана на луѓето им е позната уште од античко време, но од не така одамна се запознавме со поимот витамини.

Витамин Ц за настинки? Земате доза на витамин Д во сончев ден? Сите знаеме дека витамините се од клучно значење за нашето здравје, но како ги добиле нивните имиња и, уште поважно, кога воопшто биле откриени?

Пред витамините

Иако луѓето отсекогаш сфаќале дека постои врска помеѓу исхраната и здравјето, потребни биле неколку илјади години за да се спроведат истражувања за тоа – поддржани од напредокот во хемијата, физиката и биологијата. Раните нутриционистички експерименти се фокусираа на елементот азот, првпат откриен во 1772 година, и дали неговото присуство или отсуство во храната предизвикало животните или луѓето да бидат здрави или болни.

Потоа, во 1839 година, холандскиот хемичар Џерард Мулдер сугерирал постоење на молекули што ги нарекол протеини, „животинска супстанца“ за која верувал дека е неопходна за исхраната на луѓето. Со децении, пишува историчарот Кенет Карпентер, протеинот се сметаше за единствената хранлива материја за човековото здравје и покрај сознанието дека овошјето, зеленчукот и млекото ги ублажуваат состојбите како што се скорбут и рахитис. Иако овие проблеми беа вообичаени кај оние со ограничена исхрана, истражувачите за ова сепак обвинија други фактори, како што се инфекции, контаминирана храна па дури и морскиот воздух.

Недостиг во исхраната

Во меѓувреме, морнарите на нивните долги патувања страдале од друга болест: бери-бери, која може да предизвика срцев удар и губење на чувството во нозете и стапалата.

Јапонскиот поморски лекар Канехиро Такаки развил теорија: Во 1880-тите, тој забележал дека сиромашните цивили имаат поголема веројатност да добијат бери-бери отколку богатите луѓе и се сомневал дека нивната исхрана и недостатокот на протеини може да играат улога.

Во меѓувреме, холандскиот армиски лекар Кристијан Еикман развил своја теорија за бери-бери по експерименти со кокошки. Слични симптоми имале и кокошките кои јаделе бел ориз вообичаен на јапонските поморски бродови. Од друга страна, живината што јадеше кафеав ориз – обезбедена од готвач кој прв одби „да им даде „воен ориз“ на цивилните кокошки“ – остана здрава.

Ајкман продолжи со слично истражување и откри дека затворската популација која се хранела со бел ориз, исто така, страдала од бери-бери.

„Витамини“ за здравје

Полскиот хемичар Казимир Фанк ја извадил лушпата и го полирал оризот за да започне свои експерименти со гулаби на почетокот на 20 век: гулабите кои се хранеле само со бел ориз се разболеле, но нивната состојба би се подобрила кога се хранат со оризови трици и квасец. Откритието ја потврди теоријата на Такаки дека исхраната и бери-бери се поврзани, но виновникот не е недостигот на протеини. Тоа беше недостигот на друга супстанција, теоретизира Фанк во 1912 година: соединение што содржи азот, кое тој го нарече „витамин“, комбинирајќи го латинскиот збор за „живот“ со „амин“, име за соединение што содржи азот.

Откривањето на витаминот предизвика шок во научната заедница, сугерирајќи дека болестите може да бидат предизвикани од некаков недостиг во исхраната – и да се излечат со соодветни количини на новооткриените соединенија. „Треба да се избегнува монотона диета“, вели Фанк.

Истражувачите побрзаа да изолираат други микронутриенти поврзани со болести како што се рахитис, скорбут, гушавост и многу повеќе. Околу времето кога Фанк го измислил терминот „витамин“, американскиот нутриционист Елмер МекКалум спровел различни експерименти со храна на различни популации на животни и открил дека „дополнителната“ супстанција содржана во некои масти е неопходна за растот на стаорците. Таа супстанца растворлива во масти стана позната како витамин „А“.

МекКолум и други, исто така, спроведоа дополнителни експерименти со хранливи материи добиени од оризови трици на Фанк, нарекувајќи ги витамин „Б“ по бери-бери. На крајот се испостави дека супстанцијата позната како витамин Б е комплекс од осум витамини растворливи во вода, на секој од нив дадени индивидуални имиња како тиамин и нумерирани по редослед на откривање.

„Е“ на крајот беше усвоен затоа што научниците препознаа дека не сите соединенија се амини што содржат азот. Но, обичајот да се именуваат витамини по азбучен ред продолжи. Денес постојат четири витамини растворливи во масти (А, Д, Е и К) и девет витамини растворливи во вода (витамин Ц и осум витамини Б – Б1 [тиамин], Б2 [рибофлавин], Б3 [ниацин], Б5 [пантотенска киселина ] , Б6 [пиридоксин], Б7 [биотин], Б9 [фолат] и Б12 [кобаламин] – и тие се сметаат за суштински за човековиот раст и здравје.

Витамин…Ф?

Само еден витамин го нарушил таквиот логичен систем на именување: витаминот К, кој го открил данскиот истражувач Карл Петер Хенрик Дам во 1929 година. Супстанцијата требало да се вика витамин Ф со оглед на датумот на откривање. Но, истражувањето на Дам откри дека новооткриениот витамин е од суштинско значење за коагулацијата на крвта – познат како Koagulation во германското списание кое го објави неговото истражување – и неговата кратенка некако се задржа.

Поминаа децении откако последниот есенцијален витамин – витамин Б12 – беше откриен во 1948 година. Оттогаш, истражувачите се фокусираа на здравствените придобивки од овие супстанции, истражувајќи повеќе за врските помеѓу дефицитот на витаминот и болеста и користејќи ги за лекување на состојби како што е анемија. Сепак, како што стојат работите, малку е веројатно дека научниците некогаш ќе откријат нов есенцијален витамин.

Но, дури и ако во нашата иднина нема витамини F или G, тоа не значи дека откритијата за хранливата вредност на храната се завршени. Всушност, истражувањето на оваа тема е понапредно од кога било досега, дозволувајќи им на научниците да истражуваат во тајните дури и на најситните траги од микронутриенти кои влијаат на човековото здравје. Ако златното доба на откритието на витамини беше каков вид на мезе, научниците сега се на главното јадење – брзо се развива разбирање за тоа како храната ги обликува нашите животи, една по една микроскопска супстанца, што брзо се развива.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 11 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 12 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 13 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 14 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 15 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 16 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 17 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 18 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 18 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена