Поврзи се со нас

Вести

Кој е причинителот на цревната инфекција во Гостивар?

Објавено

на

 

Надлежните медицински служби се уште вршат анализи и испитувања за да се  утврди точната причина за зголемениот број на граѓани со цревна инфекција изминатите денови во Гостивар. Сите пациенти имале слични симптоми: повраќање, стомачни болки, температура, дијареа. Анализите на крвта укажувале на бактериска инфекција, но до сега кај ниеден пациент микробиолошки не е потврдено присуство на бактерија.

Центарот за јавно здравје изврши вонредна анализа на водата од градскиот водовод. Мострите се земени во вторникот, од пет мерни места. Резултатите стигнале денес и не покажуваат загаденост.

„Микробиолошки и физичко хемиски водата е исправна и според тоа за сега нема никаква основа да се забрани за пиење. За дополнителни подетални анализи испративме вода на испитување и во Институтот за јавно здравје во Скопје“, изјави д-р Берун Мустафа, специјалист по хигиена.

Од Управата на гостиварската болница велат дека од вчера состојбата се стабилизира и се намалува бројот на пациенти на инфективното одделение.

„Моментално има пад на бројот на пациенти. Се преземаат сите мерки за анализи и контроли за да се види за што се работи. Тоа што го знаеме е дека не е од храна и единствено заедничко за сите пациенти е водата на која се прават дополнителни анализи и се очекуваат резултати. Инаку, кај пациентите до сега не е изолирана никаква бактерија“, рече Гојарт Сулејмани, директор на општата болница во Гостивар.

Увид во состојбата денес вршат и екипи од Министерството за здравство и Државниот санитарен инспекторат.

Лекарска помош од инфектолог изминатите денови во Гостивар побарале околу 440 граѓани со цревна инфекција. Не е исклучена можноста и дека се работи за вирус. Во меѓувреме додека се трага по причинителот,  лекарите имаат само општи препораки до граѓаните: одржување на хигиена, темелно миење на овошјето и зеленчукот, правилна подготовка и употреба на храната.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена