Поврзи се со нас

Деца Родители

Околу 20 % од децата се пречувствителни…Како да препознаете и реагирате

Објавено

на

Со поимот хиперсензибилно или пречувствително дете, не се мисли на дете кое просто плаче, станува тажно, луто или фрустрирано речиси без потреба….

Како што објави „Тудејс перент“, пречувствителните деца имаат нервен систем што е многу свесен и брзо реагира. Според одредени испитувања, 20 отсто од децата се пречувствителни, посочува психологот Илејн Арон – авторка на книгата „Високо чувствително дете“.

Како што забележува таа, постојат неколку знаци за тоа дека детето можеби е пречувствително. Меѓу нив е високо развиената емпатија. Како што објаснува психологот, овие деца не се само емоционално реактивни, туку и исклучително емпатични. Кога ги гледа драгите луѓе – вознемирени или тажни, тоа често го поттикнува и малечкото да се чувствува исто.

„Исто така, пречувствителните деца премногу размислуваат за работи што им се случуваат или би им се случиле. Тоа може да се види во нивните испитувачки и промислени прашања, нивната прерана употреба на комплицирани зборови откако ќе ги слушнат само неколкупати или во нивната тешкотија да донесат одлука затоа што размислуваат за многуте различни можности“, вели психологот.

Натаму, друг знак дека детето е хиперсензибилно, е ако вообичаените методи на дисциплина едноставно не функционираат за него, поради нивната моќна перцепција и обработка.

„Пречувствителното дете ќе интернализира сè што ќе му кажете и дополнително ќе го засили. Ако му кажеме нешто, тоа го доживува и слуша 10 пати погласно и како 10 пати поснажна закана. Наместо тоа, потребно е секогаш да му се обраќате мирно, но не да реагирате на секој проблем“, додава Арон.

Без разлика дали станува збор за испраќање в соба, викање или казнување, на високо чувствителните деца им треба помалку радикален пристап, советува психологот.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 6 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 7 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 9 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 11 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 11 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 12 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 13 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 15 часа

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 16 часа

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена