Поврзи се со нас

Деца Родители

Како да го научите вашето дете на емпатија?

Објавено

на

Емпатијата е способност да се разберат чувствата на другите, како и емотивниот одговор на она што другото лице го чувствува или би требало да го почувствува.

Постојат два главни типа на емпатија: когнитивна и емоционална.

Когнитивната емпатија е способност да се разбере перспективата на другата личност и да се почувствува нивната болка. Овој тип на емпатија го доживувате кога ќе се потопите во искуството на друга личност без да ги изгубите сопствените чувства. Ова исто така се нарекува и преземање улоги.

Емоционалната емпатија е потпомогнато искуство на емоционалната состојба на друга личност. Ова вклучува доживување на емоционален одговор на некој настан или затоа што сочувствувате со личноста (реактивна емпатија) или затоа што се чувствувате слично со чувствата на другата личност (паралелна емпатија). Емоционалната емпатија е позната и како емоционален одговор.

Зошто е важна емпатијата?

Емпатичните деца имаат подобри социјални вештини и емоционална интелигенција. Децата кои имаат развиено социјално-емоционални вештини покажуваат помала агресија и подобро морално размислување. Тие исто така чувствуваат поголема вина кога прават грешки и ги следат правилата дури и без надзор. Емпатичните деца би им помогнале на оние кои се во неволја, а не би учествувале во никакво малтретирање или “булинг”.

Чувството на емпатија е важно и за возрасните во секојдневниот живот. Преземањето на перспективата на друга личност може да ја зголеми довербата и меѓучовечката блискост. Тие имаат тенденција да чувствуваат поголемо чувство на задоволство во нивните односи.

Кога децата развиваат емпатија?

Способноста да се имитираат емоциите или чувствата на другите ја формира основата за развој на емпатијата кај децата. Дури и на рана возраст, новороденчињата можат да ги имитираат движењата на устата и лицето на возрасното лице со кое се соочуваат.

Како да ги научиме на емпатија?

Еден од најдобрите начини да ги научите децата на емпатија е да покажете емпатија преку сопственото дејствување.

Емоционалното усогласување ви овозможува да сочувствувате и да ги разберете емоциите на вашето дете со намерно и соодветно моделирање на однесувањето на вашето дете. Имитирањето на дејствијата на вашето дете ги активира заедничките нервни системи кои ги поддржуваат постапките и емоциите на вашето дете.

Една неодамнешна студија покажува дека мајките кои покажуваат емоционално усогласување со своите деца во првата година од животот имаат поголема веројатност да имаат деца кои се емпатични во детството и адолесценцијата.

Исто така можете да ја пренесете емоционалната компатибилност со користење на претерани и делумно имитативни изрази на лицето, говор на телото и невербални знаци кои одговараат на емоционалната состојба на детето.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена