Поврзи се со нас

Гостивар

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Објавено

на

Во двор на јавната детска градинка „Пчелка“ во Гостивар, која е сместена во простории на интернатот, попладнево се појавила змија. Ја забележала мајка на детенце што ја посетува градинката, веднаш алармирала, по што за кратко време змијата била усмртена. Од Управата на гостиварските детски градинки за Gostivarpress.mk го потврдија немилиот настан, информираа дека од своја страна ги презеле сите мерки, внимаваат на безбедноста и условите во објектите, случајот го пријавиле во повеќе институции и очекуваат соодветна реакција, односно дополнителни проверки и превентивни мерки.

„Родителка ја забележа змијата во дворот околу 14 часот и 50 минути. За среќа од овој случај немаше последици по дечињата, вработените, родителите. Но, сепак загрижена сум за можни ризици и пријавив во Центарот за управување со кризи, во Противпожарната единица и во локалната самоуправа. Од овие институции барав да реагираат, се работи за место кадешто секојдневно има деца. Барав дополнителни проверки и да се преземат некои превентивни мерки. Од Противпожарната единица упатија дека треба просторот да се расчисти целосно, предупредија на опасност од шахта. Мора да кажам дека делот што ние го користиме од дворниот простор редовно го средуваме, тревата се коси, се чисти. Безбедноста на децата ни е на прво место, јас како директорка еве и јавно барам институциите да реагираат превентивно, затоа што никој не може да каже дали ќе се појават уште змии“, рече директорката на градинките, Даниела Бошкоска.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 5 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 6 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 7 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 7 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 8 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 10 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 11 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 11 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 12 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 13 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 14 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 15 часа

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 15 часа

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 4 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 4 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 4 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена