Поврзи се со нас

Претседателски избори 2024

Упатство за гласање на претседателските избори

Објавено

на

Државната изборна комисија пред утрешните претседателски избори објави упатство за гласање на граѓаните. Во него во 18 точки се појаснуваат начинот и процесот на гласање на избирачките места.

Во продолжение е целосното упатство на ДИК за гласање на претседателските избори:

 1. Гласањето се врши лично на гласачките места во Република Северна Македонија и во ДКП/КК.
 2. Избирачкиот одбор на гласачите им го објаснува начинот на гласање и им овозможува да гласаат.
 3. Гласачот може само еднаш да се појави на гласачкото место за остварување на своето избирачко право.
 4. Гласачот го приложува документот за лична идентификација – важечка лична карта или патна исправа, односно лична
  карта или патна исправа чија важност истекла во периодот од 24 јули 2023 до 24 април 2024 година.
 5. Гласачот става отпечаток од показалецот од десната рака на уредот за биометриска идентификација, а доколку
  гласачот нема десен показалец се зема отпечаток од показалецот од левата рака или во случај на гласачот да му
  недостигаат овие два прста се зема отпечаток од наредниот прст од десната рака.
 6. Доколку гласачот нема две раце гласачот се внесува во техничката опрема со пребарување преку неговиот единствен
  матичен број (ЕМБГ).
 7. Доколку УБИГ не може да најде совпаѓање на отпечатокот од прсти со отпечатокот од прсти на гласачот во
  електронскиот избирачки список, гласачот се внесува во УБИГ преку отчитување на личниот документ на МРЗ скенерот
  или преку внесување на единствениот матичен број (ЕМБГ), а потоа гласачот става отпечаток од прст на УБИГ.
 8. По потврдувањето на идентитетот, гласачот го става својот потпис во изводот од Избирачкиот список.
 9. Гласачкото ливче се откинува од кочанот по нумерички редослед, му задолжително се става печат на предната страна
  на местото определено за печат и потоа му се дава на гласачот.
 10. Гласачот добива едно гласачко ливче.
 11. Гласачот гласа сам, тајно зад гласачки параван.
 12. Гласачот гласањето го врши на тој начин што го заокружува редниот број пред називот/името на листата со хемиско
  пенкало со мастило во сина боја.
 13. Превитканото гласачко ливче гласачот го става во гласачката кутија.
 14. Гласачот го подигнува документот за лична идентификација.
 15. Гласач кој има физички недостаток или е неписмен и поради тоа не може да гласа на начин утврден со Изборниот
  законик, со себе има право да доведе лице кое ќе му помогне при гласањето. Ако не доведе со себе лице кое ќе му
  помогне при гласањето, тогаш избирачкиот одбор ќе определи друго лице од редот на гласачите. Лицето не смее да
  влијае врз одлуката на гласачот.
 16. Забрането е семејното и групното гласање, како и гласањето за друго лице.
 17. Забрането е фотографирање на гласачкото ливче со мобилен телефон или апарат за фотографирање.
 18. Забрането е носење оружје на гласачкото место.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 29 минути

Шест причини зошто пешачењето после вечера е добро

Вестипред 4 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 4 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 5 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 7 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 8 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 9 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 11 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 12 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Гостиварпред 4 недели

Прва награда на државно ниво за тим од гимназија Гостивар, измислија иновативен прочистувач на воздух

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена