Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар промовиран романот „Савески“ од Анастасија Лефкоска, дело со критика кон балканското општество

Објавено

на

Во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар попладнево се одржа промоција на романот „Савески“, второ книжевно дело на младата авторка Анастасија Левкоска. Присутните на настанот имаа можност да слушнат извадоци од романот, рецензијата за ова дело, како и да ги проследат музичките изведби на Борјан Јакимоски на гитара.

„Романот претставува еден искрен, детален и критички настроен коментар упатен кон балканското општество и застарените традиционални вредности, кои повеќе гушат отколку што придонесуваат кон нормалното функционирање на единките во тоа исто општество. Во центарот за приказната го среќаваме семејството Савески, добро ситуирано семејство од Гостивар, кое однадвор изгледа среќно и поврзано, скоро совршено, но одвнатре всушност е труло и мизерно. Имено, секој од членовите е несреќен на свој начин и копнее по нешто поинакво“, наведува рецензентот, професор Марина Трпеска.

Авторката, во своето обраќање на промоцијата меѓу другото појасни дека романот е фикција, и дека ликовите и приказните не се врзани со личности од реалниот живот.

„Многумина ме прашуваа кои се тие Савески и дали тие навистина постојат, дали е инспирирано од конкретни вистински приказни. Мора да ви кажам дека семејството Савески во романот е измислено, сите имиња, ликови, приказни се измислени. Навистина има судија Савески во Гостивар, јас не знаев дека постои човекот, но ние се слушнавме и баш се насмеавме, ова дојде како една интересна ситуација, тој беше навистина коректен и поразговаравме и стварно е многу поразличен човек од оној во книгата, апсолутно нема никаква врска. Инаку, романот е напишан со макотрпна работа. И сега на промоцијата, иако сум писател не можам да опишам како се чувствувам во моментот…Тоа е неописливо, кога ќе го видите сопственото име на корица испечатено.“, кажа Лефкоска.

Извадач на книгата е Центарот за култура, а проектот е реализиран со поддршка на ресорното Министерство.

Лефкоска е студент на четврта година на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“, при Катедрата за англиски јазик и книжевност. Со пишување се занимава од најрана возраст. Во 2019-та година ја издаде новелата „Сѐ она што никогаш не можев да ти го кажам” за која доби „Признание за афирмација на македонскиот јазик и литература” од здружението за книжевен развој НОВ ВАВИЛОН – БИТОЛА. Има освоено прво место за есеј на државно ниво на конкурс од страна на УСАИД, „Златна Плакета” за поетска творба од Меѓународната манифестација „Вилијам Шекспир” и др.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Левица: Билјана Ванковска собра 10.000 потписи за претседателската кандидатура

Здравје и убавинапред 8 часа

Промени во и околу очите кои укажуваат на проблеми со срцето

Македонијапред 9 часа

Во градежништвото најмногу слободни работни места

Македонијапред 10 часа

Извршителите не ја почитуваат одредбата за застареност на долговите

Гостиварпред 11 часа

Бочварски во Гостивар: Граѓаните заслужуваат подобри и модерни патишта кои исто време ќе бидат и во функција на бизнисот

Македонијапред 12 часа

„Ова е неприродна ситуација и сериозен проблем“ – Зибери за состојбата со личните документи

Македонијапред 13 часа

Заврши мерката „гарантирана цена“ – Најавени засилени инспекции, но се бара и совест од трговците

Гостиварпред 14 часа

Очекуваме автопатот од Коридор 8 да биде готов во 2027-ма, изјави Џафери

Гостиварпред 16 часа

Џафери најави средба со жителите на Бањица за нивните барања околу експропријацијата за автопатот

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 5 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена