Поврзи се со нас

Претседателски избори 2024

За гласање утре во Гостивар пријавени 129 болни и немоќни, во Врапчиште 30

Објавено

на

Општинската изборна комисија (ОИК) на Гостивар ги финализира подготовките и процедурите за спроведување на првиот круг од Претседателските избори 2024. Утре (23 април) ќе се спроведе гласањето на болни и изнемоштени лица во нивните домови, а со избирачките одбори ќе се изврши и примопредавање на избирачките материјали.

Според информациите од ОИК, во Гостивар за гласање пријавени се 129 болни и немоќни.

„Во предвидениот рок, до нас беа доставени 153 барања за гласање на болни и немоќни. Од нив прифатени се 129, на кои ќе им се овозможи утре да го оставарат правото на глас во домовите.“, рече Ајше Османи од ОИК Гостивар.

Според податоците од ОИК, во избирачкиот список на Општина Гостивар запишани се 81.517 граѓани. Гласањето ќе се спроведува на 121 избирачко место.

Во Општина Врапчиште за гласање утре пријавени се 30 болни и немоќни, колкушто и биле доставени барања, инфорираа од тамошната општинска комисија. Право на глас на изборите на 24 април имаат 26.778 лица, кои се распоредени за гласање на 39 избирачки места.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена