Поврзи се со нас

Гостивар

Запознајте го Давид од Гостивар, најмалиот железничар на светот

Објавено

на

  Со железничарска капа на главата и знак за сигнализација, 4 и пол годишниот Давид Петкоски од Гостивар, секоја вечер во 18 часот задолжително е на градската железичка станицата и го чека возот кој од Скопје преку Гостивар продолжува кон Кичево. Железничарите веќе многу добро го познаваат и го направиле свој колега. Му подариле капа и знак со кој заедно со нив му сигнализира на возот за застанување и тргнување на станицата. Давид е најмалиот железничар на светот, а станицата му е најомиленото место кадешто ужива детски искрено, бескрајно.

  „Многу ги сакам возовите затоа што се многу брзи. Возот на станицата доаѓа од кривината и знам дека веќе е блиску, кога ќе ја слушнам сирената. Најинтересно ми е кога му покажувам да застане и после да тргне. Кога ќе пораснам сакам да имам мој воз и да го возам. Дедо Мраз сакам да ми донесе пакетче, а може и некој воз“, ни рече Давид, со кого се дружевме една вечер додека беше на „работното место“ на станицата.

  Овој ритуал да ја посети железничката станица и да му даде стоп и старт на возот за Давид трае околу една година. Колку и да се зафатени, какви и да се обврските и без оглед на временските прилики родителите мора да најдат време да го донесат покрај пругата или пак да ги ангажираат дедовците и вујкото за тоа.

  „Љубовта кон возовите му се роди спонтано, веројатно најпрво од играчките возови кои ги има многу, цела колекција, ужива со возовите. Пред една година, имаше желба да патува со воз и го замоли мојот свекор да му ја исполни, па така заедно патуваа со возот од Гостивар до Кичево. Од тогаш, секоја вечер мора да биде на станица за да го пречека возот, и потоа да го испрати. Сите овде веќе го познаваат. Железничарите, а и машиновозачите го викаат колега“, вели неговата мајка Евица.

  Верувале или не, Давид од колегите железничари деновиве доби и прва плата, која решил да ја штеди. Најмалиот железничар на светот ни рече дека ќе продолжи да доаѓа на станицата секоја вечер, а еден ден ќе си го исполни сонот и ќе вози свој воз.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 6 часа

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 7 часа

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 10 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 11 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 12 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 13 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 13 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 13 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 14 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 14 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 16 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 17 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 18 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Вестипред 6 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!