Поврзи се со нас

Гостивар

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Објавено

на

Со завршна манифестација која се одржа во малиот парк до општината, денес се означи крајот на Летната школа 2022 во Гостивар. На настанот присуствуваа децата учесници во активностите, менторите и Општина Гостивар, како организатор.

Во рамки на школата, изминатите два месеци околу 740 основци од гостиварските училишта бесплатно се вклучија во курсеви за изучување странски јазици, компјутери, шах, спорт, уметност, музика, архитектура, планинарење итн.

„Велат дека за разни активности требаат пари, но оваа летна школа покажа дека понекогаш е доволно само добра воља и добра идеја. Идејата на еден граѓанин, заедно со секторот за образование, успеавме да ја реализираме. Многу деца, благодарение на менторите, наместо да седат на телефони или да шетаат низ улици, научија нешто корисно. Откривме нови таленти, гледаме добри архитекти, кои направиле и нов урбанистички план за Гостивар, шахисти, гимнастичари, добри уметници , пејачи, деца кои научиле германски, англиски, програмирање компјутери. Би сакал уште еднаш да им се заблагодарам на сите ментори, кои без никаква материјална надомест работеа со децата.“, истакна градоначалникот Арбен Таравари, кој во оваа прилика им додели благодарници на менторите.

Манифестацијата беше збогатена со музички изведби на младата гостиварка Лина Демири, а свој настап имаше и нејзиниот ментор, Ардит Стафаи.

Присутните, исто така имаа можност да погледнат изложба на уметнички дела создадени од учениците во текот на школата, како и хартиени макети на Гостивар.

Претходно, на сите деца кои учествуваа во Летната школа им беа доделени благодарници. Од локалната самоуправа изразија надеж дека школата ќе прерасне во традиција.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Регионпред 14 минути

Фалсификувани евра внесени во Косово биле изработени во Македонија, соопшти Косовското обвинителство

Гостиварпред 46 минути

Дечиња чекаат топол дом и внимание, но во Гостивар нема интерес за згрижувачки семејства

Македонијапред 2 часа

Петти ден потрага по Вања, вклучени стотици полицајци, прегледани 50 камери, сослушани 10-тина лица

Вестипред 2 часа

ФЛЕШ ВЕСТ| ЦУК: Патот до Галичник исчистен и прооден

Вестипред 3 часа

Земјата денес може да биде погодена од геомагнетна бура

Македонијапред 3 часа

Мухамед Зеќири казнет со 2,5 години затвор

Македонијапред 5 часа

Светски ден за борба против СИДА, годинава во земјава 46 нови случаи

Македонијапред 6 часа

Лавров: Луѓето во Македонија имаат целосно право да бидат еднакви во сите активности на нашиот заеднички континент

Гостиварпред 6 часа

Голомразица и ризик од одрони на патиштата кон Стража, Маврово и по долината на Радика, апел за особена внимателност

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 7 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 1 недела

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена