Поврзи се со нас

Гостивар

Бањички кромид и домати ќе има помалку, дождот удира по земјоделието

Објавено

на

Секојдневните обилни врнежи од дожд во јуни носат маки и проблеми за земјоделието. Одредени култури, како кромидот и доматите (јабучар) се на ризик од преполовување на родот. Регионот на гостиварска Горна и Долна Бањица е надалеку познат токму по овие земјоделски производи. Агрономите велат дека невообичаено долгиот врнежлив период ќе има влијание врз приносите, а ја зголемува и појавата на болести кај земјоделските култури. Дождовите не им дозволуваат на земјоделците да влезат во нивите навреме.

„Времето секако влијае на приносите, на сеидбата и другите земјоделските активности кои вообичаено се прават и се случуваат во овој период од годината. Проблемот е што подолго време врне, а на почетокот од сезоната земјоделците ги извршија сите подготвителни  работи, извршија посев на расадот и кога требаше да го пресадат почнаа дождовите, значи има голема влажност, и не успејаа сите на време да ги посеат културите. Доматите имаа добар расад, навреме никнат, но кога требаше да го пресадат се задоцни. Проблем е времето, бидејќи има голема влажност и се јавуваат доста болести. Најчесто бактериоза, сите бактерии се на земјината кора, а има и габични заболувања.“, вели агрономот Северин Фазлија, кај кого земјоделци од гостиварскиот регион секојдневно доаѓаат да се советуваат и консултираат.

Невремето со град кое го зафати Гостивар неодамна беше дополнителен удар врз земјоделците. „Градот направи голема штета на расадот. Сето тоа ќе им ја отежни работата и ќе им го намали приносот, а им создава дополнителни трошоци за заштита, односно за самото прскање. Поради времето скоро сите култури ќе задоцнат на пазарите, но сепак сметам дека компирот и патлиџанот за август ќе бидат готови, а кромидот во септември, можеби и подоцна. Сето тоа зависи и од натамошните временски прилики. Приносот веројатно ќе се намали, но најважно е да ги посеат културите.“, нагласува агрономот.

Кромидот и доматите од гостиварска Бањица, според оценките на познавачите, се едни од најквалитетните на Балканот, но загрижувачки е што секоја година се намалуваат засадените површини.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена