Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварци немаат мир од кучиња скитници, пријавени 19 напади во градот годинава

Објавено

на

Бездомните кучиња се горлив проблем за Гостивар. Граѓаните реагираат дека низ улици, паркови, паркинзи наидуваат на глутници кучиња од кои стравуваат за својата безбедност. Се случува кучињата да бидат агресивни, да се затрчуваат по луѓето и да се обидат да ги нападнат, особено во вечерните часови или во раните утрински, кога низ градот нема многу движење од минувачи и возила.

Податоците од полицијата покажуваат дека годинава има тренд на зголемување на бројот на напади од кучиња скитници.

Според информациите кои ги добивме од портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски, во текот на целата 2022 година во Одделението за внатрешни работи Гостивар биле пријавени 36 каснувања од кучиња скитници. Од нив, 26 се случиле во градот, а останатите во селата од поширокиот регион кој го покрива ОВР. Од почетокот пак на оваа година  досега, пријавени се вкупно 29 каснувања, од кои 19 во Гостивар, а останатите во селата.

Според проценките на подрачје на Општина Гостивар има околу 1.000 кучиња,скитници од кои 650 во градот и останатите 350 по селата. Според Програмата за решавање на проблемот со бездомните животни за 2023 година, Гостивар има потреба за изградба на нов и поголем центар со резерват за грижа на бездомните и опасни животни, за што е потребна проектна документација, а финансиските средства се вкупно 2 милиони денари.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена