Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Култура

Во понеделник во Гостивар изложба на Дана Крстеска

Во галерискиот простор на Центарот за култура АСНОМ во Гостивар во понеделник (5 ноември) ќе биде отворена ликовната изложба на Даница Дана Крстеска, под наслов „Пат низ времето“. Изложбата содржи 25 дела, работени лазурно во техника масло на платно. „Идејата ...

Прочитај повеќе »

Во петок во Гостивар премиера на Вртлог-претстава посветена на борбата против ХИВ

Во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар во петок навечер (2 ноември), премиерно ќе биде изведена драмската претстава „Вртлог“. Претставата, во која игра актерска екипа од Театар Дунек е посветена на борбата против ХИВ/СИДА и пренесува порака до младите да ...

Прочитај повеќе »

Младите гостиварци со стихови и музика ја негуваат мултикултурата

Клубот на млади поети во Гостивар, вчеравечер по петти пат организираше поетско читање под мотото „Проекции под исто небо“. Младите гостиварци со стихови и музика ја негуваат мултикултурата и соживотот. Иницијативата наидува на позитивни реакции, а клубот се проширува со ...

Прочитај повеќе »

Во Гостивар отворена меѓународна ликовна изложба

Вчеравечер во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар беше отворена Меѓународна ликовна изложба, во која учествуваат уметници од дваесетина земји. Изложбата ја организираат Здруженијата за уметност и култура Силиндарт и Отело, во рамки на Недела на културата, што се одржува ...

Прочитај повеќе »

Trio Dolce вечерва настапува пред гостиварската публика

Во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар вечерва концерт ќе одржи Trio Dolce, кое го сочинуваат Андријана Дукоска – виолончело, Светлана Богданоска – флјета и Марија Шамоска-Буџаковски – пијано. На програмата се застапени дела од познати композиторски имиња како Астор ...

Прочитај повеќе »

Во Гостивар отворена изложба на косовската уметница Дије Блаца

Вчеравечер во галеријата „Култ“ во Гостивар беше отворена изложбата на дела од косовската уметница Дије Блаца. Пред љубителите на уметноста беа изложени дваесетина слики работени во техниката акрил на платно. „Во моментот, кога се осмелуваш да ја коментираш или да ...

Прочитај повеќе »

Концерт на пијанистката Ема Попивода вечерва во Гостивар

Во рамки на својата мини турнеја низ Македонија, пијанистката Ема Попивода, вечерва (28 септември) ќе одржи концерт во Центарот за култура во Гостивар. На програмата се композиции базирани на македонски народни песни од композиторот Димитрије Бужаровски, кои се преработени во ...

Прочитај повеќе »

Концерт во Летниот амфитеатар во Гостивар – Музиката како мост на зближување

Летниот Амфитеатар покрај Вардар во Гостивар, вчеравечер беше место исполнето со музика во духот на мултикултурата и заедништвото. Во рамки на манифестацијата „Заедно под отворено небо“, што ја организира гостиварскиот Совет на млади, се одржа концерт со учество на културно ...

Прочитај повеќе »

Мултиетничка куклена претстава за гостиварските првачиња

Средношколци од гостиварските училишта од различни националности, деновиве преку уметноста, се дружат и се стекнуваат со нови знаења и вештини. Активностите се дел од проектот „Заедно кон Европа“ и опфаќаат мултикултурни работилници, куклен театар, создавање на ликовни уметнички дела и ...

Прочитај повеќе »

Дводневна културна манифестација во Гостивар: „Заедно под отворено небо“

На 25 и 26 септември во Гостивар ќе се одржува културната манифестација „Заедно под отворено небо“, која ја организира Младинскиот Совет на општина Гостивар. Како што велат организаторите, целта е да се покаже сплотеноста на различните култури во градот и ...

Прочитај повеќе »