Поврзи се со нас

Култура

Во Гостивар во четврток изложба и перформанс на Бојана Артиновска

Објавено

на

Ликовната уметница Бојана Артиновска со свои дела ќе се претстави пред гостиварската публика. Нејзината изложба „Вода“ ќе биде отворена во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар, во четврток (18 април) со почеток во 19 часот.

„Секој од основните елементи  има особено влијание и моќ да го лекува протокот на енергија во просторот. Уметноста исто може да лекува, делото вибрирајќи со одредена фрекфенција, делува врз физичкото, менталното и емоционалното тело на човекот. Мојот обиде е да преку претставувањето на основните елементи индиректно да делувам врз физичкиот простор. Прв елемент со кој работев беше земја, сега истражувам преку водениот елемент. Поврзувањето со овој витален аспект од природата може да не научи важни лекции за нашиот внатрешен и надворешен свет. Водата претставува флуидност, сензуалност, радост, способност „да се оди со тек“, слобода, како и моќ на креативноста. Секој пат кога ќе се поврземе со водата и ќе ја подигнеме нејзината енергија во нас, ние исто така ги подобруваме овие квалитети во нашите умови и тела. Таа прочистува лекува, трансформира. Како што водата се менува и адаптира, така и ние треба да се препуштиме на животниот тек.“, подвлекува Артиновска.

Изложбата содржи петнаесетина платна со различни димензи, изработени во комбинирана техника. Со цел да се приближи уметничкиот чин до публиката, на самиот настан ќе биде изведен перформанс, сликање.

Проектот е работен во соработка со Игор Темелковски, автор на тематската музика која ќе биде изведена во живо за време на перформансот.

Бојана Артиновска е родена е во Велес, 1977 година, каде завршува основно и средно образование. Факултет за ликовна уметност при Универзитетот „Кирил и Методиј“ Скопје завршува во класата на проф. Родољуб Анастасов на отсек сликарство и сценографија.

Член е на ДЛУМ со кое има остварено бројни групни изложби, хуманитарни акции и перформанси. Паралелно со сликарството и сценската уметност истражува и во полето на фотографијата. Има реализирано повеќе самостојни изложби и добитник е на неколку награди.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 36 секунди

Шест причини зошто пешачењето после вечера е добро

Вестипред 3 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 4 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 5 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 6 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 8 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 9 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 10 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 12 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Гостиварпред 4 недели

Прва награда на државно ниво за тим од гимназија Гостивар, измислија иновативен прочистувач на воздух

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена