Поврзи се со нас

Гостивар

Промоција на книгата „Честички на душата“ од младата гостиварка Бериника Арслани

Објавено

на

Младата гостиварка Бериника Арслани вечерва го промовираше своето второ книжевно дело со наслов „Честички на душата-19 години живот“. Во книгата се поместени дваесетина раскази со размисли за животот, меѓучовечките реалции, секојдневието, интроспективни погледи и други теми коишто главно ја окупираат младата генерација.

„Авторката покажува дека го познава младинскиот и општетсвениот свет за кој зборуваат нејзините раскази, покажува дека е тесно поврзана со местото кадешто живее и твори. Преку својата приказна се обидува да навлезе во читателот искажувајќи го и запознавајќи го со проблемот, предизвиците, раните кои животот им ги сервира на човекот и на младите, истовремено откривајќи ја загатката на решавачот на проблемите. Бериника зборува за животот, за мотивацијата, за оптимизмот, за надежта, за самодовербата. Убеден сум дека оние што ќе ја прочитаат нејзината збирка раскази ќе бидат трогнати“, истакна рецензентот на книгата Шпенд Бајрами.

Арслани во своето обраќање упати благодарност до сите кои ја поддржале и помогнале во издавањето на книгата.

„Најдлабока благодарност до моето семејство, моите најблиски кои посветено ме охрабрија и поддржаа да го исполнам сонот за втора книга. Мојата сестра близначка Бера, мајка ми и татко ми, кои ми се најголема мотивација. Благодарност до сите што ми помогнаа и ме бодреа, без нив мојата книга немаше да постои“, рече авторката.

Уредничката на книгата, Вјолца Бафтиу Зулбеари пред присутните прочита извадоци од расказите, а зборуваше и за талентот и креативноста на младата гостиварка, која освен со пишување се занимава и со ликовна уметност.

На промоцијата свои обраќања имаа и министерот за образование Јетон Шаќири и раководителката на општинскиот Сектор за образование, Аслијан Снопче.

Бериника Арслани е родена 2004-та година, и е студент во прва година на медицинскиот факултет во Тетово. Лани во август ја промовираше првата книга, стихозбирката „Среде еден убав сон како бајка“. Добитник е на повеќе литературни и награди за уметност.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 15 минути

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 1 час

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 2 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 4 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 7 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 8 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 19 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Здравје и убавинапред 20 часа

Дали замрзнатото овошје и зеленчук е исто толку добро како и свежото?

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена