Поврзи се со нас

Култура

Работилница за основци во Гостивар: Што повеќе да се другарува со книгата!

Објавено

на

Основци од гостиварското училиште ,,Мустафа Кемал Ататурк“ преку повеќе едукативни и креативни активности се потсетија на значењето на книгите и се мотивираа да ја негуваат љубовта кон читањето. На работилницата што ја спроведе Здружението за култура, спорт и образование ,,Анисија“ од Гостивар, во склоп на проектот „Книгата наше најголемо богатство“ учествуваа ученици од петто до деветто оделение од паралелките на македонски, албански и на турски јазик.

„Работилницата е насочена кон поттикнување на најмладите што повеќе и што почесто да другаруваат со книгите, да не заборават дека книгите се големо богатство со кое се надоградуваат како личности. Исто така, учениците ги запознавме и со функциите на библиотеките и пристапот до библиотечните фондови со користење на современата технологија.“, вели Валентина Тасеска, организатор.

Значењето на книгите, функционирањето на библиотеките и електронското пребарување на книги со кои располагаат, на дечињата, преку предавање и практични вежби им го појасни Елизабета Трпчевска Петрушевска, советник библиотекар од Тетово.

Децата учесници добија подароци книги, нотеси и пенкала, а им беа поделени и едукативни летоци. Активностите ги координираше Лидија Новаковска, како координатор на проектот, кој се реализира со поддршка од Министерството за култура.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Вестипред 3 часа

Захарова: Русија ќе нападне британски цели доколку британското оружје го употреби Украина за удар на руска територија

Македонијапред 4 часа

Повеќе можни кандидати за претседател на СДСМ по оставката на Ковачевски

Гостиварпред 4 часа

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 6 часа

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 7 часа

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 8 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 10 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 11 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 22 часа

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена