Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Култура

„Проекции под исто небо“ – прво поетско читање на Клубот на млади поети во Гостивар

Младите гостиварци, љубители на пишаниот збор, отсега заеднички ќе ја слават поезијата преку новоформираниот Клуб на млади поети. Клубот функционира во рамки на Советот на млади на општина Гостивар и има мултиетнички концепт. Првиот настан, од низата кои се најавени ...

Прочитај повеќе »

Утре, мултиетнички концерт во Летниот амфитеатар во Гостивар

„ Афирмација на сопствените култури и спој на младите од сите заедници со музика“. Ова е темата на настанот кој ќе се одржи утре, петок, 15 јуни од 18ч. на платото од летниот амфитеатар во градскиот парк Гостивар. Со промоција ...

Прочитај повеќе »

Министерство за култура: Националните установи да ги достават нацрт Програмите за 2019

Националните установи од областа на културата во текот на овој месец треба да ги достават нацрт Програмите за 2019-та година. Министерството за култура на Република Македонија вчера го објави конкурсот за Националните установи. Во соопштението од Министерството стои дека во ...

Прочитај повеќе »

После Пекинг, Лос Анџелес и Виена, филмот „Исцелител“ ќе се прикажува и во Гостивар

По успешната фестивалска турнеја на македонскиот игран филм „Исцелител“ на светските филмски фестивали, филмот во сабота ќе се прикажува и во Гостивар. Проекцијата е закажана за во сабота, во Центарот за култура АСНОМ со почеток во 19 часот. „Исцелител“ е ...

Прочитај повеќе »

„Литературни искри“ го претворија Гостивар во град на поезијата – Еве ги имињата на наградените поети

Гостивар денес беше домаќин на поетите финалисти од петтото издание на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ што се одржа во Центарот за култура АСНОМ. Гран При наградата годинава ја доби Цветанче Костоска од Крушево, дипломиран компаратист на Филолошкиот факултет „Блаже ...

Прочитај повеќе »

Издадена заедничката збирка од поетскиот фестивал во Гостивар

Во пресрет на петтиот јубилеен Меѓународен поетски фестивал „Литературни искри“ што ќе се одржи во сабота во Гостивар, од печат излезе заедничката збирка на песни од поетите со најдобри оценки на конкурсот. „Страниците на алманахот од годинешното издание на Меѓународниот ...

Прочитај повеќе »

Премиерата на „Сомнително лице“ во Гостивар со рекордна посетеност

Преполна сала, воодушевена и насмеана публика, силен аплауз за актерската екипа. Во ваква атмосфера помина синоќешната премиера на „Сомнително лице“ во Гостивар. Младите актери од театар „Дунек“ не се штедеа на сцената и приредија 90 минутно уживање за сите кои ...

Прочитај повеќе »

Гостивар подготвен за поетско уживање – „Литературни искри“ по петти пат

Подготовките за петтото издание на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар, кое ќе се одржи во сабота, се при крај. Организаторите денес информираа дека манифестацијата ќе донесе квалитетни поетски имиња во Гостивар и ќе приреди уживање за љубителите на ...

Прочитај повеќе »

„Сомнително лице“ во среда навечер во Гостивар

Една од најпознатите комедии на Бранислав Нушиќ, „Сомнително лице“ премиерно ќе биде изведена во среда во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар. Театарската екипа на културното здружение „Дунек“ е целосно подготвена за премиерата и ветува многу смеење, забава и позитивна ...

Прочитај повеќе »

Отворена изложба на Хајруш Исени во Гостивар

Во Центарот за култура во Гостивар синоќа беше отворена самостојна изложба на уметникот Хајруш Исени. Пред љубителите на уметноста беа претставени дваесетина дела, графика кои градат модерен концепт на уметничкиот свет на фантазијата и реалноста. Хајруш Исени е роден во ...

Прочитај повеќе »