Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Здравје и убавина

“Каприкорн Центар за убавина” – прославува 10 години постоење

“Каприкорн Центар за убавина” од Гостивар месецов прославува 10 години постоење. Десет години посветени на женската убавина “која и не е толку тешко да се негува знаејќи ја природната убавина на гостиварки”. Основани во далечната 2006 година, со континуирано надградување ...

Прочитај повеќе »

Идеално време за да одите на спиење е 22:00 часот

Вежбањето во утринските часови, поставувањето на алармот за одење во кревет, ограничување на ТВ и други техники, оставањето на работа во канцеларија и рутината ви гарантираат повеќе мирен сон Ако одите во кревет порано, сонот е подобар. Идеално време за ...

Прочитај повеќе »

Најсилните природни борци против вирусите

Почнува сезоната на грип, па секој совет поврзан со зајакнување на имунитетот е добредојден. Најјаките борци против вирусите се лукот, кромидот, црвената пиперка, портокалот, компирот, бадемот. Не заборавајте и на превентивното испирање на носот и грлото со вода во која ...

Прочитај повеќе »

Што се ни предизвикува стрес, а не сме баш свесни за тоа..

Стресот е голем непријател на здравјето и убавиот изглед. Најчестите причини поради кои сме под стрес се проблемите со децата, парите, здравјето, проблемите во односите со партнерот. Меѓутоа, изворите на стресот најчесто се онаму каде што истите воопшто не ги ...

Прочитај повеќе »

Една цигара после оброк еднаква на 10 цигари одеднаш

Повеќето пушачи сакаат да посегнат по цигара веднаш штом завршат со оброкот. Некои тоа го прават затоа што сакаат да и „помогнат“ на храната побрзо да се свари, а некои не се свесни колку штета му нанесуваат на својот организам ...

Прочитај повеќе »

Природен лек против стрес – Грашок

Грашок – природен лек против стрес Некогаш грашокот важел за храна на сиромашните, но денес таа е присутна во многу елитни ресторани. Според тврдењата на професорот Хадемар Банкхофер од Виеан, грашокот содржи многу белковини и ја потикнува изградбата на мускулната ...

Прочитај повеќе »

“Магнезиум хлорид” – минерал кој лекува многу заболувања

Содржи околу 30% магнезиум и 70% хлорид. Познат е по својата способност да лекува многу заболувања. Лекува реума, остеопороза, болки во зглобови коски, отоци на прсти на раце и нозе, неподвижност, болки во р’бетот, ја лекува простатата, мозочен и срцев ...

Прочитај повеќе »

Инвертер климите најповолни за греење на домовите

Летото веќе одамна е позади нас, а ладното време, дождливите есенски денови и сивата зима се пред нас. Заладувањето на времето веднаш сите го чувствуваме и најчесто се прашуваме како најекономично да се стоплиме. Инвертер клима уредите сe почесто сe ...

Прочитај повеќе »

Промената летно-зимско сметање на времето може да предизвика депресија

Ноќеска се враќаат стрелките еден час наназад. Преминот од летно кон зимско сметање на времето влијае лошо на организмот, па дури и води до отклучување на депресивни растројства и психички непријатност. Според психолозите најзасегнати од поместувањето на стрелките со час ...

Прочитај повеќе »

Како да препознаеме квалитетни пелети?

Пред почеток на грејната сезона сите размислуваме на затоплувањето. Многумина избираат греење на пелети поради различни причини. Тука веќе се јавува дилемата какви пелети?! Знаеме понудата на пелети во Гостивар е повеќе од одлична но освен поскапи или поефтини нешто ...

Прочитај повеќе »