fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зошто секој ден треба да се јаде овошје?

Објавено

на

  Секојдневното консумирање овошје има безброј здравствени придобивки.

  Не само што е вкусно, овошјето е многу здраво и полно со различни хранливи материи. Експертите советуваат дека дневниот внес на овошје треба да биде една до две овошки.

  Придобивките од секојдневно консумирање на овошје се сигурни и ги има многу, а еве неколку од нив:

  Ги намалува воспалителните процеси

  Соединенијата кои му ја даваат бојата на овошјето обично се антиоксиданси кои се борат против слободните радикали и на тој начин ги намалуваат воспалителните процеси во телото.

  Речиси сите овошја содржат антиоксиданси, но некои видови се особено богати со овие соединенија. Бобинките се најбогати со антиоксиданси.

  Го штити организмот од хронични заболувања

  Кога ќе ги намалите воспалителните процеси, ќе го намалите и ризикот од развој на хронични заболувања. Овошјето е полно со витамини, минерали, антиоксиданси и фитонутриенти кои работат заедно за да го зајакнат имунолошкиот систем.

  Секојдневното консумирање на овошје обезбедува заштитно дејство на овие хранливи состојки, што го намалува ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар и го намалува крвниот притисок.

  Овошјето помага да се одржи здравото варење

  Овошјето е одличен извор на растителни влакна кои помагаат да се одржи здраво варење и спречува дигестивни проблеми како што е запек. Исто така, поради растителните влакна подолго сме сити, а помагаат и за растот на добрите бактерии во цревата.

  Го подобрува здравјето на кожата

  Тајната на сјајната кожа можеби не е во производите за нега, туку во корпата со овошје.

  Овошјето е полно со антиоксиданси кои можат да го намалат оштетувањето на клетките на кожата со намалување на воспалителните. Овошје богато со витамин Ц како што се кивите, јагодите и портокалите се најдобри за подобрување на здравјето на кожата.

  Хидратација на телото

  Внесувањето доволно вода е дел од здравиот начин на живот, но добар дел од течностите доаѓа и од храната.

  Овошјето содржи многу вода, па може значително да помогне во хидратацијата на телото. Лубеницата е секако овошјето кое содржи најмногу вода, а полна е и со влакна, витамини и минерали. Добро е да јадете и јагоди и дињи за хидратација.

  Течноста го подобрува варењето, здравјето на зглобовите, ги пренесува хранливите материи до клетките и го нормализира крвниот притисок.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 36 минути

  Стојаноска: Талат Џафери да се извини и да поднесе оставка

  Спортпред 45 минути

  Им се случува и во НБА: Прокисна покривот на арената во Далас

  Вестипред 59 минути

  Големи инциденти во Тирана помеѓу навивачите на Феенорд и Рома пред финалето на Конференциската лига

  Македонијапред 2 часа

  Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

  Гостиварпред 2 часа

  Натпросечно топло време и високо УВ зрачење

  Вестипред 3 часа

  Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедеценискиот раскол

  Гостиварпред 4 часа

  Прекин на струјата во делови од Гостивар денес и утре

  Вестипред 5 часа

  Во напад врз училиште во Тексас загинаа 19 ученици и двајца наставници

  Гостиварпред 15 часа

  Во Гостивар за 6 часа санкционирани 52 возачи на мотоцикли

  Гостиварпред 15 часа

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 20 часа

  Владиците г.Пимен и г.Јосиф отслужија молебен на гробот на Св. Кирил

  Вестипред 22 часа

  Факти за мајмунските сипаници

  Гостиварпред 24 часа

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Гостиварпред 1 недела

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 4 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 6 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 7 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена