fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Делотворноста и благотворноста на ананасот

Објавено

на

  Ананасот како тропско овошје може да се јаде свеж или замрзнат, а корисен е оти има малку маснотии и е богат со витамини, минерали, влакна, вода и антиоксиданси.

  – Бидејќи ова овошје содржи јаглехидрати и природни шеќери, многумина се загрижени и се плашат да го јадат. Но, не е дека јадете премногу овошје ако го јадете во неговиот првичен облик. Вклучувањето на ананасот во вашата исхрана е одличен начин за подобрување на целокупното здравје, изјави нутриционистката Сара Рувен за „Ит дис“ (Eat This).

  Една од битните придобивки од ова тропско овошје е улогата во варењето на храната. Имено, ананасот содржи ензим наречен бромелаин, којшто благотворно влијае на гастроинтестиналниот систем.

  – Влакната и бромелаинот кои се наоѓаат во ананасот делуваат заеднички и го унапредуваат здравото функционирање на системот за варење. Влакната помагаат да почне варењето, додека бромелаинот може да помогне да се намали секое воспаление во внатрешноста на желудникот, вели д-р Ејми Шапиро.

  Освен тоа, бромелаинот не само што го намалува воспалението, туку може и да ја намали болката поврзана со хронични воспалителни состојби како што е ревматоидниот артритис. Во научен труд од 2004 година објавена во сп. „Клиничка ревматологија“, пациентите со артритис кои земале хранлив додаток со бромелаин пројавиле помалку болка по шест недели во споредба со групата која земала лекови против болки.

  Редовното јадење ананас може да го подобри и човековото расположение бидејќи содржи триптофан, којшто се користи во лачењето серотонин. Нивото серотонин, особено кога е премногу ниско, игра улога во многу нарушувања на менталното здравје, вклучувајќи депресија и анксиозност.

  Суровиот ананас е богат со манган. Овој минерал може да помогне во спречувањето на губење на коскената маса кај пациенти со остеопороза. Дополнително, манганот може да ја намали болката кај пациенти со остеоартритис во спој со други додатоци. Труд објавен во сп. „Остеоартритис“ покажува подобрување на симптомите кај пациенти кои примаат комбинација на глукозамин, хондроитин и манган во споредба со плацебо групата.

  Испитувањата кај луѓе и животни покажаа дека локалната примена на бромелаин може да биде корисна и во процесот на заздравување на изгорениците.

  – Ананасот ги задоволува вашите дневни потреби за витамин Ц. Една чаша исцеден ананас обезбедува 131 отсто од вашите потреби, вели Шапиро.

  Витаминот Ц ја подобрува функцијата на имунолошкиот систем, а исто така може да му помогне на телото да лачи повеќе колаген – протеин делотворен за еластичноста на вашата кожа, зглобови и мускули. Ананасот содржи и големи количини на антиоксиданси познати како флавоноиди. Овие соединенија се поврзани со намалување на влијанието на неколку хронични здравствени состојби, од астма до срцевите заболувања. 

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Технологијапред 8 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 9 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 10 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 11 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 13 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 14 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 15 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 16 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 17 часа

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 18 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 19 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 21 час

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 22 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 7 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена