fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

4 чекори до јасен вид со ласерска корекција на диоптрија

Објавено

на

  Денес, со напредокот на технологијата, многу едноставно и лесно може да се реши скоро секој проблем. Во таа смисла, диоптријата веќе многу едноставно може да се отстрани со кратка и безболна интервенција која е секогаш ефективна и дава изненадувачки резултати.

  Ласерската корекција на диоптрија се смета и за најпопуларна метода за симнување на диоптријата кај младите лица затоа што е многу брза. Таа трае само 10 минути и тоа за двете очи, а по интервенцијата се оди дома само со очила за сонце. Нема потреба фластери, завои или пак да се стравува дека може да има било какво крварење.

  Враќањето на секојдневието е од 2 до 3 дена, како што велат од Систина Офталмологија  „Периодот на закрепнување е доста краток и најчесто е од 2 до 3 дена кај секој пациент бидејќи на самото око нема рана. Додека периодот на адаптација на новиот вид може да трае и до неколку дена и повеќе, и по потреба може да се издаде неделно мирување за пациентот да може да се навикне на новиот вид. Шокот по интервенцијата е нормална реакција кај секој пациент поради позитивната промена која ја доживуваат односно дека гледаат без очни помагала.“

  Доколку и вие размислувате за оваа интервенција, треба да знаете неколку работи.

  Првиот чекор е да се открие дали вие сте кандидат за ласерска корекција на диоптрија.

  Систина Офталмологија прави детален очен преглед познат како преглед за ласерска корекција на диоптрија и се смета за најдеталниот преглед во офталмологијата.

  „Овој преглед трае до 2 часа и се испитува дали пациентот ги исполнува критериумите да е кандидат за оваа интервенција како на пример: стабилна диоптрија – диоптријата треба да не се менува минимум 1 година; дебелина на рожница; возраст на пациентот; дали имаат дополнителни состојби кои може да предизвикаат проблем и сл. Овие детали пациентот не може точно да ги знае освен ако претходно направил ваков преглед. Затоа што овој преглед е толку детален, истиот е гаранција за успехот на интервенцијата – од кое најмногу се плашат пациентите. За полесно да сфатат  која промена ги очекува нашите офталмолози може да направат и симулација на видот кој ќе го добијат пациентите по интервенцијата за точно да знаат што ги очекува.“

  Ако сте кандидат за оваа интервенција, одлично за вас. Втор чекор е интервенцијата.

  Ласерската корекција на диоптрија ја имаат направено и многу славни личности како Бред Пит, Тејлор Сфит, Никол Кидман и сл., кои ако размислиме доколку постоеле посериозни можни компликации од оваа интервенција сигурно не би се нафатиле.

  Од Систина Офталмологија велат дека интервенцијата е толку брза што пациентите секојпат коментираат дека само што влегле во операционата сала додека се свестат тие веќе завршиле со интервенцијата.

  „На денот на интервенцијата уште еднаш се прави проверка на видот и се разговара со пациентот за неговата одлука. Секогаш ја имаме предвид и емоционалната состојба на пациентите и нивните барања и стравови, бидејќи сепак иако за нас во Систина Офталмологија оваа интервенција е рутинска, на пациентот му е прв пат. Сакаме да бидат сигурни во својата одлука, да знаат дека се во сигурни раце и дека ние сме тука за нив.“

  Кога ќе сте во сала, може ќе се изненадите, но вие сте свесни и разговарате со офталмологот додека се одвива интервенцијата. Не чувствувате болка бидејќи претходно ви се ставаат анестетски капки и ви се објаснува што се случува за да бидете во тек.

  Интервенцијата завршила додека се свестите од возбуда и си одите дома само со очила за сонце.

  Следен чекор  е да одмарате и да не ги триете очите на денот по интервенцијата и да ги следите насоките на офталмологот. Следниот ден имате задолжителна контрола и потоа за неколку дена зависно како ќе се договорите со офталмологот.

  Возрасната граница за оваа интервенција е од 18 до 40 години, доста ретки се случаите да се направи над таа возраст. Систина Офталмологија препорачува друг тип на метода за корекција на диоптрија со вградување на посебни леќи во тие случаи.

  „За секој пациент е најважно да се избере метода која ќе ги исполни неговите очекувања, која воедно треба да е и медицински поткрепена. 99% од нашите пациенти секогаш велат дека се каат што порано не се одлучиле за ласерската корекција на диоптрија.“

  Животот е премногу краток да го ставите на пауза поради било која причина, но особено поради заматен вид бидејќи само 10 минути ве делат од јасен вид. Четвртиот чекор е ако се одлучите за ласерската корекција на диоптрија да се обратите во очна болница која има долгогодишно искуство и голем број на извршени интевенции за да бидете сигурни дека вашата очна состојба ќе биде точно дијагностицирана и решена, и дека интервенцијата ќе биде успешна.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 58 минути

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 2 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 3 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 4 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 5 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 16 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 17 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 18 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 19 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 21 час

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 22 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 23 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 1 ден

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 7 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 7 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 3 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена