Поврзи се со нас

Гостивар

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Објавено

на

Православните верници денес (19 август) одбележуваат голем христијански празник Преображение Христово. Овој празник е востановен во спомен на собитието на Тавор, кое се случило четириесет дена пред Христовата смрт и распетие. Кога Господ забележал дека апостолите не можат да ги разберат претстојните негови страдања и дека во срцата се исполнуваат со тага, за да не ослабнат во својата вера, ревност и љубов кон него ги извел на Таворската гора, и им се покажал во својата ненадминлива и несоздадена слава.

Централната прослава на празникот во Гостивар традиционално се организира во манастирот во изградба „Свето Преображение“ во населбата Циглана. Во храмот утрово дојдоа бројни верници од сите генерации, да бидат дел од светата литургија и осветувањето на грозјето што е обележје на празнувањето. Со мир и радост во срцето си поддаваа рака посакувајќи си „За многу години“ , споделувајќи ги моментите на духовно растење и молитва.

Темелите на манастирот, кој е прво православно светилиште што се гради во Гостивар после еден век, беа осветени во 2014-та година. За текот на работите и плановите поразговаравме со Даниел Радески, од Иницијативниот одбор на здружението за изградба на манастирот.

„Од септември планираме да имаме прием на нови членови на здружението, особено младинци. Поголемиот дел од нив и до сега биле вклучени во активностите, но ете сега тоа да го официјализираме и секако да го прошириме составот на луѓето кои помагаат за манастирот. Планираме карабината во текот на следната година целосно да се заврши и да почнеме една нова страница, нова приказна, заедно со МПЦ, за ставање во функција на црквата, како би имало редовни служби од страна на свештениците од гостиварската епархија и народот да може поконтинуирано да го посетува манастирот, иако тој и во моментов е често посетуван. Изминатиот период се изгради потпорен ѕид долг околу 60 метри, висок 5 метри, којшто многу ќе ни помогне за да ги завршиме натамошните градежни работи целосно со фасадата, како и партерното уредување.“, рече Радески додавајќи дека во соработка со општината се работи на проекти кои теба да резултираат со уредување на двата пата што водат до манастирот: едниот од Циглана, другиот преку околната шума.

По литургијата, осветувањето на грозјето и пресекувањето на славските колачи од кумовите, прославата продолжи во дворот на манастирот со народен собир.

Во предвечерието на празникот, вчеравечер беше организиран концерт на Влатко Миладоноски, кој беше масовно посетен од гостиварци.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Гостиварпред 2 часа

На патарина Гостивар фатено лице со фалсификувана возачка

Гостиварпред 3 часа

Лишен од слобода 19 годишен гостиварец

Македонијапред 3 часа

Или државата ќе помогне или ќе се затворат капацитетите, аларм на Стопанска Комора

Гостиварпред 5 часа

Случаи на напад и закана кон полицајци во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Детска недела во градинките во Гостивар: Мали деца големи срца!

Македонијапред 5 часа

Од полноќ поскапуваат горивата

Гостиварпред 7 часа

Патник ограбил таксист во Гостивар ноќеска

Гостиварпред 8 часа

За непрописно престигнување во Гостивар за неколку часа казнети 42 возачи

Македонијапред 8 часа

Во октомври и ноември ќе завршат сите процеси за учебниците, вели Шаќири

Македонијапред 8 часа

Дваесет и седум години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

Македонијапред 10 часа

Почнува новата академска година

Гостиварпред 11 часа

Малку дожд, па стабилизација на времето следните денови

Гостиварпред 21 час

Света литургија во Гостивар во чест на Собор на сите Македонски Светии

Гостиварпред 4 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 4 дена

Сметката за струја на болницата во Гостивар за август е 45.536 евра-Неиздржливо е, велат од Управата

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 2 недели

Гостивар повикува: Ајде на планина!..Развој на планински туризам и еко едукација на младите

Македонијапред 1 недела

Коалиција сите за правично судење: Супервештачењето за „Ласкарци“ и „Тендери“ сè уште трае

Вестипред 2 недели

Православните верници слават Раѓање на Пресвета Богородица (Мала Богородица)

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци ќе се мотивираат повеќе да користат велосипеди

Гостиварпред 5 дена

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 4 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 2 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена