Поврзи се со нас

Гостивар

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Објавено

на

Познатиот пејач на македонска народна песна Владо Глигоровски ќе прослави значаен јубилеј, 30 години музичка кариера, со целовечерен концерт што ќе се одржи на 21 септември (среда) во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар, со почеток во 19.30 часот.

На програмата ќе бидат изведени изворни, народни и чалгиски песни, односно композиции кои ја одбележаа три децениската кариера на Глигоровски. Вечерта ќе биде збогатена со настапи на гостите на концертот: Наум Петрески, Зуица Лазова, Круме Спасовски, Виданка Георгиева, Вики Среброва, Атина Апостолова, Христос Еленидис, Дарко Билбиловски, Група „Фаворити“ и ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ од Гостивар, водител на настанот ќе биде Сузана Апостолова.

Во првиот дел од вечерта Глигоровски ќе настапи со своите први снимени песни „Си Заљубив Девојче Мавровчанче“, „Севде мори Севде Севдалино“, „Mоре со Коњ тргнав по Горна Река“. Во вториот ќе бидат изведени „На сокак седа“, „Постој Бре Дејче“ и други, заедно со гостите на концертот. Во третиот дел од јубилејниот настан ќе му се придружат неговите музички пријатели и соработници и во последниот четврти дел ќе се изведат неговите фестивалски песни, „Балада“ дует со Атина Апостолова, односно посветените „Ангелина“ – посветена на ќерката Агелина и „Бисера аманет од дедо“ – посветена на внуката Бисера.

Владо Глигоровски со пеење почнува уште во училишните денови во ОУ „Денче Дејановски“ во Маврово, па продолжува како средношколец преку настапите со ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ од Гостивар. Во една прилика е препознат како талент и добива покана од тогашниот уредник и музички продуцент за народна музика Матеја Грујоски да учествува во МРТВ, по што започнува да се развива неговата до сега 30 годишна кариера.

Глигоровски има снимено преку 120 народни песни, повеќето посветени на Мавровско-Реканскиот крај.

Влезот за концертот во среда е бесплатен, поканети се сите љубители на македонската народна песна од Гостивар, Маврово и Ростуше, Тетово, Кичево, Скопје да го збогатат јубилејот и поддржат традицијата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 9 часа

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Занимливостипред 10 часа

Научници регистрираа радиосигнал од далечната вселена

Македонијапред 11 часа

Таравари: Ако Владата ги прифати нашите точки ќе се договориме скоро, ако не ќе продолжиме во опозиција

Гостиварпред 14 часа

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Македонијапред 15 часа

Горивата со повисоки цени од полноќ

Македонијапред 15 часа

Ковачевски: Уставните измени не се последната голема и тешка одлука на патот кон ЕУ

Гостиварпред 17 часа

Фатени пијани возачи во Гостивар, имало и одбивање за алкотест

Гостиварпред 18 часа

Утре средба Ковачевски – Таравари за влез на АА во Владата

Гостиварпред 19 часа

Нов напад од куче скитник на иста улица во Гостивар

Колумнипред 20 часа

ПЕТ ПРАШАЊА ДО ВЛАДАТА – Колумна на Бранко Азески

Гостиварпред 20 часа

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Македонијапред 21 час

Јануарските пензии легнуваат на сметка на пензионерите од денес

Гостиварпред 22 часа

Деновиве ќе владее променливо облачно и студено време

Занимливостипред 1 недела

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 4 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 2 недели

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 2 дена

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 1 недела

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 1 недела

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 2 недели

Приведен гостиварец поради нарушување на јавен ред и мир

Здравје и убавинапред 2 недели

Газираните сокови придонесуваат за ќелавост кај мажите

Гостиварпред 2 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 4 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена