Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

Објавено

на

На локација близу мавровско Ново Село, вчера и денес се одржува традиционалната Меѓународна изложба на кучиња CACIB 2023. Настанот се организира секоја година на почетокот на август, и на едно место собира бројни љубители на кучињата, одгледувачи, кинолози од држави од цела Европа. Домаќин на изложбата е Кинолошкото друштво Скардус од Гостивар, од каде изразија особено задоволство за интересот и масовноста на случувањето.

„Ова е најбројната изложба што сме ја направиле до сега, со над 300 кучиња, а учесниците се дојдени од 25 европски држави. Меѓу нив и Норвешка, Финска, Данска, Полска, Словачка, од Украина имаме преку 30 ученици, потоа од Шпанија, Италија и целиот Балкан. Кучињата спаѓаат во 115 раси поделени во 10 групи, а имаме и 11-та група, односно кучиња од непризнати раси или раси во фаза на признавање. Расните групи се: овчарски кучиња, планински кучиња, териери, јазевичари, кучиња за влечење санки и сибирски кучиња, загари, птичари, апортери, кучиња за пратња и разонода (пудлици, пекинезери) и хртови.“, појасни претседателот на Кинолошкото друштво Скардус, Миле Алексоски, кој е и еден од судиите на изложбата.

Сопствениците со исклучителна посветеност ги подготвуваа своите кучиња за претставување пред судиите. Грижливо и внимателно им ги средуваа влакната, ги украсуваа фризурите, им ги повторуваа вежбите за држење на телото, скокање и слично. Секоја раса си бара посебен третман и има свои потреби, а во подготовките во одредени случаи беа вклучени и цели семејства.

cacib 2023 (17)
cacib 2023 (10)
cacib 2023 (15)
cacib 2023 (2)
cacib 2023 (16)
cacib 2023 (4)
cacib 2023 (14)
cacib 2023 (3)
cacib 2023 (9)
cacib 2023 (12)
cacib 2023 (13)
cacib 2023 (6)
cacib 2023 (5)
cacib 2023 (7)
cacib 2023 (8)
cacib 2023 (11)
cacib 2023 (17) cacib 2023 (10) cacib 2023 (15) cacib 2023 (2) cacib 2023 (16) cacib 2023 (4) cacib 2023 (14) cacib 2023 (3) cacib 2023 (9) cacib 2023 (12) cacib 2023 (13) cacib 2023 (6) cacib 2023 (5) cacib 2023 (7) cacib 2023 (8) cacib 2023 (11)

Иако секое куче има специфика, белег и уникатност, како поголема атракција на изложбата може да се издвои перуанското голокожо куче и американското голокожо куче, кои се многу ретки раси, без ниту едно влакно на нив.

Инаку, Кинолошкото друштво Скардус од Гостивар постои од 1996 година и има 30-тина членови од градот и околината. Посветени се на кинологијата, унапредување на расните кучиња како и обука на деца за однесување со кучиња и развивање љубов кон животните.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

Левица: Билјана Ванковска собра 10.000 потписи за претседателската кандидатура

Здравје и убавинапред 9 часа

Промени во и околу очите кои укажуваат на проблеми со срцето

Македонијапред 10 часа

Во градежништвото најмногу слободни работни места

Македонијапред 12 часа

Извршителите не ја почитуваат одредбата за застареност на долговите

Гостиварпред 13 часа

Бочварски во Гостивар: Граѓаните заслужуваат подобри и модерни патишта кои исто време ќе бидат и во функција на бизнисот

Македонијапред 14 часа

„Ова е неприродна ситуација и сериозен проблем“ – Зибери за состојбата со личните документи

Македонијапред 15 часа

Заврши мерката „гарантирана цена“ – Најавени засилени инспекции, но се бара и совест од трговците

Гостиварпред 16 часа

Очекуваме автопатот од Коридор 8 да биде готов во 2027-ма, изјави Џафери

Гостиварпред 17 часа

Џафери најави средба со жителите на Бањица за нивните барања околу експропријацијата за автопатот

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 3 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 5 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена