Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Објавено

на

По повод Денот на конечното ослободување на Гостивар, 18 Ноември, претпладнево се одржа свечена манифестација. Настанот го организираше Општинскиот одбор на Сојузот на борци Гостивар, во соработка со основното училиште „Единство“.

„Заеднички го одбележуваме најзначајниот ден од историјата на Гостивар, кога за прв пат градот беше за вистински ослободен и се создадоа услови за слободен живот. Од тој ден нашиот град почна да пулсира како слободен град и да се движи по патеката на својот развој. Да ги афирмираме вредностите на нашето историско минато посебно вредностите од последната победоносна народноослободителна антифашистичка војна. Ги повикувам сите на кои човековото достоинство им е највисока вредност да продолжат да ги негуваат и чуваат слободарските традиции“, рече во поздравниот говор, претседателот на Сојузот на борци, Ратко Ѓиноски.

За историските димензии на празникот свое обраќање имаше професорката по историја во ОУ „Единство“ Катица Аврамоска.

„На денешен датум пред 78 години, Гостивар и околните села ја дочекаа слободата и ги почувствуваа зраците на слободарското ноемвриско сонце. Единиците на 15-тиот македонски ударен корпус со 41-вата и 48-тата дивизија во чиј состав беа првата македонска народоноослободителна ударна бригада, четвртата албанска бригада, шестата македонска бригада и двата баталјона од седмата бригада на 49-тата дивизија, со успех ги завршија задачите што беа добиени од Главниот штаб на Народноослободителната војска и партизанските одреди на Македонија за дефанзивно истерување на фашистичкиот окупатор. Со успешно завршените акции на ослободителните сили, градот Гостивар на 18 ноември беше ослободен. Радоста на граѓаните беше голема затоа што тој ден го означи крајот на окупацијата, крајот на мракот, а почетокот на новиот слободен живот на Гостивар, кој беше претпоследно непријателско упориште, пред конечното ослободување на Македонија.“, истакна Аврамоска.

Културно-уметничкиот дел од програмата на манифестацијата ја исполнија учениците на основното училиште „Единство“, кои со помош на своите учителки и наставници подготвија рецитации, музички и ритмички изведби.

Традиционално во чест на 18 Ноември се распишува литературен конкурс, кој годинава беше на тема: Гостивар, граду мој во срце те носам. Сите ученици од основните и средни училишта кои испратија свои творби, заедно со менторите добија благодарници.

За празникот, исто така се додделуваат плакети и признанија за поединци, организации и фирми поддржувачи на слободарските традиции.

Денешното одбележување заврши со положување на букети цвеќе на споменикот на паднатите борци од НОБ.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 7 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 9 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 13 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 14 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 15 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 16 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 17 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 18 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена