Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар во спомен на 8 децении од смртта на херојот Злате Малаковски и Февруарскиот поход

Објавено

на

Со собир и положување на цвеќе во Гостивар денес беа одбележани 80 години од смртта на народниот херој Злате Малаковски и борбените операции од НОВ познати како Февруарски поход.

Одбележувањето традиционално беше организирано од општинската организација на Сојузот на борци од Гостивар, а присуствуваа нејзини членови, граѓани, основци од „Единство“ и „Гоце Делчев“, како и претставници на политичките партии.

„Оддаваме почит на славниот бестрашен пушкомитралезец од првиот баталјон на Првата македонско-косовска ударна бригада, кој за народен херој е прогласен на 8-ми октомври 1953 година. Зачувувањето на споменот за Злате не е само цивилизациска потреба, тоа пред се‘ е потреба на сегашните и идни генерации да се поттикнуваат да ги сочуваат неговите вредности и врз нив да создаваат нови, уште посилни. Само така, жртвата и борбата на Злате ќе има своја смисла и оправдување. Нека денешното одбележување биде наша благодарност и почит на оние кои се бореа и ја изборија слободата на Македонија“, истакна Радислав Ѓиноски, претседател на гостиварската боречка организација.

За важноста и историските моменти од Февруарскиот поход, на собирот преку реферат потсети, професорката по историја Катица Аврамоска.

„Февруарскиот поход буди најдлабоки емоции и овој февруари. Револуционерната традиција создадена низ вековниот отпор, остави длабоки траги во макотрпната историја на македонскиот народ. Таква е трагата на датумот на Февруарскиот поход, кој е длабокот втемелен во историското паметење на нашиот народ. Февруарскиот поход никогаш не умрел, останал наш фаќел на непресушните извори на револуцијата.“, подвлече Аврамоска.

По собирот, пред споменикот на паднатите борци од НОВ во градскиот парк беше положено цвеќе. Букети положија делегации на Сојузот на броци и на локалните ограноци на партиите СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.

За време на Февруарскиот поход во 1944 година Првата македонско-косовска бригада тргнала од Егејска Македонија со задача да се пробие во Азот и Порече и да се разгори вооружената борба во тој дел на Македонија. На тој пат во реонот на Азот и Мариово бригадата ја попречиле силни бугарски окупаторски сили со кои водела повеќедневни и деноноќни борби во опкружување, бригадата била принудена да се врати во Егејска Македонија. Во состав на бригадата се бореле 40-тина борци од регион на Гостивар, а загинале гостиварците: Васил Василески, Борче Јованоски и Крсте Ѓиноски, вруточанецот: Слободан Пепоски, беличанецот: Светозар Спироски, ниќифорецот: Денко Дејаноски и богдевецот: Злате Малакоски. Учесник во Февруарскиот поход бил и народниот херој Чеде Филипоски-Даме.

Малаковски во прилепско бил предводник на борбата против бугарските војници со уште петмина доброволци. Бугарските војници ги блокирале сите излези од градот и кај фудбалското игралиште ја опколиле групата. Злате и останатите доброволци загинале во борбата.

Сојузот на борци Гостивар месецов беше во Прилеп на заедничко чествување со тамошната боречка организација во спомен на 80 години од загинувањето на народниот херој Малаковски.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 59 минути

Болница Гостивар-Пуштено во употреба обновеното невропсихијатриско одделение

Гостиварпред 2 часа

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Спортпред 4 часа

Аталанта го совлада Баер Леверкузен и ја освои Лигата на Европа

Здравје и убавинапред 5 часа

Висок крвен притисок – Тивок, а опасен непријател на здравјето

Парламентарни избори 2024пред 16 часа

„Влен“ објави дека со гласањето во Ларце доби плус еден пратеник

Македонијапред 19 часа

Ковачевски официјално се повлекува од функцијата претседател на СДСМ

Македонијапред 20 часа

Спречен влез на 1,7 тони вијагра и стимуланси за нервниот систем, штетни по здравјето на граѓаните

Гостиварпред 22 часа

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 24 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Промовирана Монографија за библиотеката во Гостивар, труд на Теута Османи

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена