Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварецот Шурбан успешно ја пренесува љубовта кон планините на новите генерации

Објавено

на

„Откако знам за себе планинарам и нема ништо поубаво, почисто и поздраво на светот од планините“, вака вели лиценцираниот планинарски водич и пасиониран вљубеник во природата од Гостивар, Исмет Шурбан. И навистина, секој момент и прилика во животот  ги користи да биде во висините, со природата. Истото се труди и успева да им го пренесе и на новите генерации. На негова иницијатива и под негово водство, група од 13 дечиња активно се вклучени во планинарење и секој викенд уживаат во нови планински предели. Најмалите во групата имаат по само 4 години.

За да ги совладаат основните правила и вештини, претходно учествуваат во посебна седумдневна школа во планинарското друштвото Шари.

„По 20 декември 2020-та година, ни завршија годишните активности како планинарско друштво и јас решив малку да се посветам на децата со планинарски школи. Објавив за школите на трите јазици, македонски, албански и турски и во овој случај се пријавија деца на турски јазик. Седум дена држевме обука теорија околу потребна техничка опрема за планинарење, храна, правилата за движење и слично. Потоа, почнавме секоја сабота да правиме тури по претходен договор. Првата тура ни беше кај село Бањица, на еден врв над селото, и поминавме многу убаво, децата беа многу радосни. Потоа, почна да им се отвора апетитот за планинарење и постојано ме прашуваа каде ќе одиме следно. Наредната сабота бевме во пределот на селото Здуње. Потоа низ околината на селата, па на ред дојде планинарскиот дом во атарот на Врањовце. Во оваа тура се вклучија и претседателот на друштвото Ќерим Абази и мојот колега Керамедин, како водичи. Имавме да речам зимско-есенска тура, имаше снег, значи се движевме и по снег, па горе на децата им отворвмне шатор и тоа беше за нив навистина прекрасно доживување“, раскажува Исмет.

Пред две недели децата се вклучиле во планинарска тура заедно со возрасни планинари, долга 17 километри, која траела околу 6 часа. Љубовта кон природата, како и свеста за нејзина заштита и зачувување кај дечињата постојано расте. „Децата веќе се навикнаа дека не треба да го фрлаат ѓубрето во природа, каде ќе стигнат, па дури и друго ѓубре ако има, тие го собираат во ќесите. Ја засакаа природата и планините многу, знаат да се однесуваат одговорно и со почит“, вели водичот.

Вклучувањето во планинарската школа и учеството во турите се добра можност децата да се отргнат од интернетот и мобилните телефони, кои во денешно време им крадат голем дел од детството.

„Имаме едно правило, кога доаѓаат овде во друштвото, дали на планинарска школа или на договарање за турите, мобилните телфони сите ги оставаат на една маса и немаат никаква потреба од нив“, кажува Исмет.

Освен што имаат придобивки за здравјето од планинарењето, во текот на турите децата се едуцираат и за спецификите на околината, населението, различните култури, живиот свет и слично.

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 25 минути

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 2 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 4 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 4 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 5 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 6 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 9 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 10 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 11 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 23 часа

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 1 ден

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 1 ден

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 1 ден

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 6 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 1 недела

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 5 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена