Поврзи се со нас

Гостивар

Интервју со Олгица Мерџаноска, главна сестра во општата болница во Гостивар

Објавено

на

„Професијата медицинска сестра ја доживувам како најубава на светот“

Од 5 до 12 мај, секоја година ширум светот се одбележува Меѓународната недела на сестринството. Целта е да се даде значење и да се истакне важноста на оваа професија, која често остануваат во сенка и без доволно признание од јавноста. Годинава, манифестациите ќе изостанат поради пандемијата. А во борбата против коронавирусот, токму медицинските сестри се една од главните алки.

По повод Светската Недела и денот на сестринството, за професијата, состојбите и предизвиците што ги носи, разговаравме со Олгица Мерџаноска, главна сестра во општата болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар.

Мерџаноска зад себе има две и пол децениско работно искуство, прво како одделенска сестра на невропсихијатриското одделение, а од 2017-та како главна медицинска сестра во општата болница во Гостивар.

-Неделата и денот на сестринството годинава ја дочекувате во вонредни услови поради коронавирусот. Какви промени донесе пандемијата во работата на медицинските сестри и како ги организирате работните обврски?

Мерџаноска: Неделата и денот на сестринството се одбележуваат во чест на роденденот (12 мај) на основоположникот на професијата на сестринство, Флоренс Најтингејл, таканаречена Дамата со светилката. Да, оваа година го дочекуваме во поинакви услови, но сепак сестринскиот позив е секогаш ист, задачата ни е иста, а тоа е максимална грижа и посветеност кон пациентите. Сите сестри се на своите работни места и нема никакви пречки работните обврски да течат онака како што треба. Во услови на пандемија, секако мораме да бидеме многу повнимателни, со подигнато ниво на заштита, и сите тоа го почитуваат, за заштита на здравјето на пациентите, сопственото и здравјето на најблиските. Мојот работен ден, како главна медицинска сестра почнува во 7 наутро. Нормално, клучна е секојдневната комуникација со одговорните сестри на сите оддели и изнаоѓање на заеднички решенија кога треба да се надминат некои евентуални пречки и проблеми. Мора да истакнам дека имаме воспоставено одлична соработка и разбирање, поради што и работата се одвива како што треба.

-Од каде потекнува вашата љубов кон медицината и како го направивме изборот на професијата?

Мерџаноска:Љубовта кон медицината потекнува многу одамна. Уште како мала им се восхитував на медицинските работници, таа нега што ја пружаат на пациентите, нивната подготвеност, сетоа тоа за мене беше нешто фасцинантно. Професијата медицинска сестра ја доживува како нешто најубаво на светот. И секогаш велам, и повторно да треба да одбирам, не би менувала ништо, пак би избрала да бидам медицинска сестра.

-Каков е статусот на медицинските сестри во денешно време и дали нивниот труд е доволно вреднуван?

Мерџаноска: Сметам дека е потребно да се обрне малку поголемо внимание. Медицинската сестра е дел од ланецот во здравствената струка која ги извршува 67% од здравствените услуги. Местото кое и е дадено е малку да речеме, неквалификувано. Во денешни услови, постојат училишта за дообразување и стакнување на високо образование кај медицинските сестри, што е сосема пожелно и во ред. Сметам дека тогаш, кога ќе се воспостави тој систем рангирање на медицинскиот кадар, ќе има и вистинско вреднување на трудот на медицинските сестри.

-Според вас, што треба да поседува една личност за да може да се изгради како добра и професионална медицинска сестра, или каде лежат темелите на оваа професија?

Мерџаноска:Пред се’ треба да има љубов кон човекот. Да има трпение, да биде трпелива личност. Знаете, нашата професија носи секакви предизвици, ситуации, секој пациент има своја приказна. Има моменти кога на пациентите им треба само некој да ги сослуша и да им даде збор на утеха. Значи, прв и основен принцип на медицинските сестри треба да биде љубезноста со пациентите, трпеливоста и трудољубивоста. Уште еднаш ќе кажам, мора да постои љубов кон човекот.

-За крај, што би им порачале на граѓаните на Гостивар и пошироко во однос на чување на здравјето во актуелната состојба со Ковид 19?

Мерџаноска: Истото што многупати е кажувано и повторувано: Да бидеме одговорни, да ги послушаме апелите и препораките на Министерството за здравство и министерот, да се седи дома, да се избегнуваат контакти кои не се наопходни, а кога се излегува да се одржува дистанца од 2 метри. Доколку секој од нас покаже високо ниво на одговорност, ќе биде полесно за здравствените работници што се во првата борбена линија против вирусот, и побрзо ќе ја надминеме оваа состојба.

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 3 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 6 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 6 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 8 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 9 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 10 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 11 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 12 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 13 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 13 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 14 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Македонијапред 15 часа

Авто-плинот од денес со нова намалена цена

Занимливостипред 15 часа

Мозокот зад возењето велосипед

Што, како, каде?!пред 5 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена