Поврзи се со нас

Гостивар

Изложба во Гостивар во чест на 30 години дипломатски односи меѓу Италија и Македонија

Објавено

на

Во рамките на одбележувањето на 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Република Македонија и Република Италија, во галеријата Култ во Гостивар вчеравечер беше отворена описна изложба посветена на италијанскиот сликар од ренесансата, Пјетро Ванучи познат како Il Perugino. Изложбата ја отворија италијанскиот амбасадор, Андреа Силвестри и градоначалникот Арбен Таравари.

 „Во оваа прилика, заедно со амбасадорот Силвестри, ја потврдивме нашата посветеност за дополнително зајакнување на одличните односи меѓу нашите земји на полето на економијата, политиката и културата. Пријателскиот италијански народ и нашиот народ имаат долга традиција на соработка, солидарност и човечка интеракција низ историјата, која ќе продолжиме да ја негуваме и одржуваме. Сметаме дека оваа изложба е добра можност да се поврзyвa и слави богатата уметничка историја на Италија и да се сподели со граѓаните на Гостивар.“, истакна градоначалникот.

Оваа изложба под наслов „Најдобриот мајстор на Италија“ се состои од 15 панели, преведени на македонски и албански јазик, кои го претставуваат животот и најважните дела на познатиот ренесансен сликар.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена